Społecznicy opracowali koncepcję zagospodarowania Golęcina i Rusałki
Siedem poznańskich rad osiedli przygotowało koncepcję zagospodarowania Golęcina i Rusałki. Tereny miałyby stać się w przyszłości rekreacyjnym centrum Poznania. Kontrowersje budzi usunięcie z Golęcina stadionu żużlowego.
Dwa stadiony lekkoatletyczne, pływalnia, skatepark, ścianki wspinaczkowe, ścieżki do jazdy rowerowej i konnej, tor do jazdy crossowej na rowerze. Tak mają w przyszłości wyglądać tereny Golęcina i Rusałki. Rady okolicznych osiedli opublikowały opracowaną wspólnymi siłami koncepcję zagospodarowania tego terenu - Jeżeli uda się zrealizować ten projekt, to będzie to pewnie jeden z piękniejszych terenów miasta Poznania - mówi Arleta Matuszewska, przewodnicząca Rady Osiedla Strzeszyn.
Radni sprzeciwiają się wobec planów reaktywowania na Golęcinie toru żużlowego. Ich zdaniem zawody czarnego sportu mogą być źródłem hałasu i zbyt drastycznie wpłyną na środowisko - To nie może tutaj funkcjonować, bo degradacja środowiska będzie tak duża, że zepsuje to miejsce - twierdzi Wojciech Bratkowski, członek zarządu strzeszyńskiej Rady Osiedla.
Zarzuty odpierają działacze PSŻ Poznań - Obecnie używane tłumiki mają 115db, od przyszłego roku będzie to 112db, ale to co najważniejsze, one są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, a ta dyrektywa mówi o emisji hałasu na stadionach - mówi Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań.
To nie przekonuje przeciwników. Ich plany są znacznie szersze. Radni proponują, aby miasto przejęło też hipodrom, na którym miałby powstać m.in. tor do jazdy crossowej na rowerze i pole do paintballa. Zdewastowane dziś baseny przy ulicy Niestachowskiej miałyby zostać przekształcone w nową krytą pływalnię. Skąd pieniądze? - Nie wydaje się, że to są duże pieniądze w porównaniu z innymi nakładami inwestycyjnymi w Poznaniu tj. stadion, termy czy niektóre wielkie arterie komunikacyjne - mówi Lech Mergler, stowarzyszenie Prawo Do Miasta.
Społecznicy i radni nie wyliczyli jednak kosztów budowy tak ogromnego kompleksu sportowego. Chcą za to dzierżawcy dla plaży miejskiej nad Rusałką. Zapominając przy tym, że teren ten od czerwca opiekuna ma - Fundację Familijny Poznań - Wyremontowaliśmy toalety, które są bezpłatne. W tej chwili remontowany jest pomost. Cały teren jest koszony, pojawiły się nowe ławki - mówi Marcin Mikołajczak, kierownik Ośrodka Rusałka.
Realizacja spektakularnego projektu radnych jest praktycznie niemożliwa do realizacji. Czas na konsultacje w sprawie zagospodarowania Golęcina minął bowiem w czerwcu, a mieszkańcy w głosowaniu na Poznański Budżet Obywatelski zadecydowali, że chcą odtworzenia toru żużlowego.
Najpopularniejsze komentarze