Reklama

Rusza sezon na grzyby

fot. Magda
fot. Magda

Po tropikalnych upałach przyszedł okres z nieco niższą temperaturą i opadami deszczu. A to idealne warunki do rozwoju grzybów w lasach.

W wielkopolskich lasach można już znaleźć pierwsze grzyby. Jak donoszą grzybiarze można ich znaleźć sporo. 85sztuk, 65 następnego dnia oraz 66 dzisiaj - to moje obfite zbiory w Kiekrzu- pisze nasza czytelniczka Magda.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Choć zbieranie grzybów jest łatwe i przyjemne, jak co roku sanepid ostrzega przed trującymi grzybami. Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące posiadają pod kapeluszem blaszki. Blaszki mają również okazy nadające się do spożycia. Dla tych, którzy nie znają się na grzybach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie swoich zbiorów do najpopularniejszych typów grzybów - borowików, czy maślaków lub udanie się ze zbirami do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Apelujemy o ostrożność przy spożywaniu grzybów. Zatrucia zdarzają się głownie wytrawnym grzybiarzom, którzy myślą, że o grzybach wiedza wszystko i zbierają nawet te mniej znane gatunki. Należy też pamiętać o tym, że dzieci do około 10-go roku życia nie powinny spożywać grzybów. W przypadku spożycia grzyba trującego, ich organizm nie potrafi obronić się przed zabójczą trucizną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro