Reklama
Reklama

Poznańskie altany działkowe do rozbiórki?

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego na ogrodach nie mogą stać murowane domki. To oznacza, że 17 tysięcy altan na poznańskich działkach może być zagrożonych rozbiórką.

Według orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego altany to wyłącznie niewielkie pawilony o lekkiej konstrukcji. Natomiast murowane domki są już samowolą budowlaną i nawet, jeśli nie przekraczają dozwolonych prawem wymiarów, może im grozić rozbiórka. Jest to wyraźna wskazówka, że obiekty, które nie mają tej lekkiej, ażurowej konstrukcji, są zbudowane z betonu i pustaków mogą potencjalnie być przedmiotem rozbiórki - mówi Przemysław Maciak, prawnik.

Obiekty sprawdzać będzie inspekcja budowlana. Jednak urzędnicy uspokajają, że kluczowe będzie dla nich wykorzystanie domków, a nie materiały, z których zostały zbudowane. Wymaganie od działkowców, aby budowali tylko i wyłącznie wiaty, bo do tego się to sprowadza jest trochę ograniczaniem możliwości korzystania z tych ogrodów - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Polski Związek Działkowców przygotowuje w tej sprawie projekt ustawy. Ma on dokładnie określić warunki stawiania altan, z dopuszczeniem murowanych budynków. Nie można mówić, że możemy spać spokojnie, że nie należy się obawiać właśnie tego, że każdego z nas może dotknąć problem takiego kuriozalnego orzeczenia - mówi Zdzisław Śliwa, Polski Związek Działkowców.

Projekt ustawy ma trafić do sejmu w październiku. Posłowie zajmą się dokumentem nie wcześniej niż na przełomie 2014 i 2015 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro