Reklama
Reklama

W obronie Ewy Wójciak organizują Festiwal Okupacyjny: zebrali 450 zł

fot. januszek/sxc.hu
fot. januszek/sxc.hu

Decyzję o odwołaniu Ewy Wójciak z funkcji dyrektora Teatru Ósmego Dnia podjął pod koniec lipca prezydent Ryszard Grobelny. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji wśród zwolenników Ewy Wójciak, a jesienią planują oni zorganizować miesięczny Festiwal Okupacyjny na terenie teatru.

Kontrowersje wokół Ewy Wójciak narastały od wielu miesięcy, a wszystko rozpoczęło się od niefortunnego wpisu na portalu społecznościowym, kiedy dyrektora Teatra Ósmego Dnia nazwała nowego papieża "ch..., który donosił na lewicujących księży". Później Ewa Wójciak przebywała na zwolnieniu lekarskim, a mimo to angażowała się w różne działania publiczne. Ze strony Urzędu Miasta pojawiły się też zarzuty o niewłaściwe rozliczanie delegacji. Te wszystkie zarzuty doprowadziły do zwolnienia Ewy Wójcik ze stanowiska.

W jej obronie stanęli twórcy kultury, naukowcy, dziennikarze, a uwagę na problemy poznańskiej kultury ma zwrócić Festiwal Okupacyjny - W związku z odwołaniem Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektor naczelnej i artystycznej Teatru Ósmego Dnia oraz w reakcji na coraz częściej motywowane politycznie decyzje władz Poznania dotyczące kultury, postanowiliśmy na przełomie października i listopada zorganizować trwający miesiąc Festiwal Okupacyjny - wyjaśniają pomysłodawcy. W trakcie festiwalu w teatrze zaprezentowane zostaną liczne spektakle, odbędą się dyskusje i warsztaty.

Impreza ma się rozpocząć 19 października i trwać do 16 listopada. Żeby jednak mogła się odbyć potrzebne jest wsparcie finansowe. Pomysłodawcy chcieliby potrzebne pieniądze zebrać za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego Polak Potrafi. W momencie publikacji niniejszego newsa na koncie projektu znajduje się 450 złotych, a organizatorzy chcieliby do 2 października zebrać 6000 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro