Reklama
Reklama

We wtorek noc "spadających gwiazd"

fot. Perseid Meteor Shower / YouTube
fot. Perseid Meteor Shower / YouTube

W nocy z wtorku na środę mieszkańcy m.in. Wielkopolski będą mogli podziwiać na niebie "spadające gwiazdy". W ciągu godziny może się ich pojawić nawet około 100. Perseidy, bo o nich mowa, będą też widoczne w kolejne noce.

"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju w dniach 10-14 sierpnia. Co ważne, nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu - te drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy trochę cierpliwości i bezchmurne niebo.

Choć cierpliwości zagwarantować nie możemy, pogoda ma nam pozwolić na obserwację niezwykłych zjawisk na niebie. - Z naszych prognoz wynika, że w całej Wielkopolsce Perseidy będzie można obserwować. Niebo nie powinno być zachmurzone - mówi Magdalena Muszyńska-Karbowska z Biura Prognoz IMGW w Poznaniu. - Być może na południu naszego województwa pojawią się jakieś chmury, ale i tam oglądanie "spadających gwiazd" powinno być możliwe - dodaje.

W Polsce Perseidy mają być najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia (z wtorku na środę). W ciągu godziny "spaść" może nawet około 100 meteorytów. Każdy z nich wytwarza "świetliste pasmo" na niebie tworząc efekt spadającej gwiazdy. Dzieje się tak ze względu na tarcie drobinek, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością większą niż 70 km/s.

I choć według ekspertów najwięcej "spadających gwiazd" pojawi się na niebie do 23.00, patrzeć na gwiazdy można aż do wczesnych godzin porannych. Zasada jest prosta - im jest ciemniej, tym większa szansa na zobaczenie meteorytu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
15.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro