Reklama
Reklama

Brama Poznania ma szansę stać się cudem Polski

Wciąż można głosować na obiekty nominowane w tym roku do miana 7 nowych cudów Polski. Wielkopolskę reprezentuje w tym roku Brama Poznania ICHOT. Dwa lata temu plebiscyt wygrał Stary Browar.

Przypominamy o plebiscycie na 7 nowych cudów Polski organizowanym przez National Geographic Traveler. Konkurs ma pomóc na nowo odkryć Polakom zapomniane zabytki, czy poznać nowe miejsca, które już urosły do rangi niezwykłych. W 2012 roku aż 36,2% głosów zdobył reprezentant naszego województwa - Stary Browar. Pozostawił w tyle rywali i bezsprzecznie stał się numerem jeden na liście nowych cudów naszego kraju.

W ubiegłym roku o miano cudu walczyły dwie wielkopolskie atrakcje - Dęby Rogalińskie i Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Niestety bez sukcesu. Siedmioma nowymi cudami zostały: Dolinki Krakowskie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wielka Synagoga w Tykocinie, XIV- wieczne polichromie w Małujowicach i Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

Pod koniec czerwca magazyn National Geographic Traveler ogłosił kolejną edycję plebiscytu. Pretendentów do miana cudu jest 16. Wielkopolskę reprezentuje najnowsza atrakcja naszego miasta - Brama Poznania ICHOT. Jakich ma rywali? To m.in. Klasztor Cystersów w Lubiążu, Tężnie solankowe w Inowrocławiu, Baszta na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym, OFF Piotrkowska w Łodzi, Zakrzówek w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a także Promenada na Helu.

Poznaniacy pozytywnie oceniają ekspozycję Bramy Poznania. - Bardzo nowocześnie, podoba mi się - mówi młody zwiedzający. - Mimo że mieszkamy w Poznaniu, jesteśmy pierwszy raz i wrażenia bardzo pozytywne - dodaje zwiedzająca.

Pierwszy raz w historii plebiscytu można oddawać głosy na wybrany obiekt przez internet (TUTAJ). Głosowanie trwa do 26 września. Głosy oddawać można raz dziennie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro