Od piątku Poznań stolicą filmu. Rusza Transatlantyk
W piątek w Poznaniu rozpoczyna się najważniejsze filmowe wydarzenie w mieście - organizowany przez Jana A.P. Kaczmarka Transatlantyk Festival. W tydzień będzie można wziąć udział w pokazach filmów w ramach różnych sekcji, oglądać filmy w Kinie Łóżkowym, a także spróbować pysznych dań podczas Kina Kulinarnego.
Transatlantyk rozpoczyna się w piątek i już tego dnia zaplanowano sporo atrakcji. - Rozpoczną się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Wystartują także pierwsze pokazy w sekcjach Transatlantyk Docs, Eko Inspired by Aquanet, Konfrontacje, Sundance na Transatlantyku, Panorama, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Retrospektywa: Charles Chaplin oraz Kino Łóżkowe - zdradzają organizatorzy festiwalu.
Młodzież już od rana będzie brać udział w fabularnych warsztatach filmowych "Podróż na księżyc", a dzieci poznają tajniki animacji poklatkowej w warsztatach "Lampa Alladyna". Ale festiwal to przede wszystkim pokazy filmów. Ogromną popularnością cieszą się cykle "Kino Kulinarne" oraz "Kino Łóżkowe". Pierwszy to filmy, które są inspiracją do przygotowywanej po pokazie kolacji. Drugi - niezwykła możliwość oglądania filmu w łóżku z baldachimem ustawionym w przestrzeni miejskiej.
Bardziej "tradycyjne" cykle filmowe tegorocznej edycji festiwalu to m.in. Kino Trzeciego Wieku, Transatlantyk Eko Inspired by Aquanet, Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Konfrontacje czy Sundance na Transatlantyku. Ciekawie zapowiada się także cykl Kino Klasy B i Inne Szaleństwa. W jego ramach już w piątek w CK Zamek i Kinie Muza będzie można zobaczyć filmy z zombie w roli głównej.
Na godzinę 20.00 zaplanowano uroczyste otwarcie festiwalu. - W Sali Wielkiej CK Zamek publiczność usłyszy utwór dyrektora festiwalu Jana A.P. Kaczmarka "Universa - Remix 1", który przekracza ramy gatunkowe, burząc podziały na kulturę elitarną i popularną. Pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra i 40-osobowy Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego - dodają organizatorzy.
Bo Transatlantyk to także część muzyczna. Podobnie jak podczas poprzednich edycji festiwalu zaplanowano dwa konkursy kompozytorskie. Pierwszy z nich to Transatlantyk Film Music Competition - konkurs dla kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Chodzi o przygotowanie ścieżki dźwiękowej do wskazanego materiału video. W finale, który odbędzie się 13 sierpnia, udział weźmie 11 najlepszych. Drugi konkurs to Transatlantyk Instant Composition Contest. Jego uczestnicy muszą się wykazać umiejętnością symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu na fortepianie.
Każdego roku podczas festiwalu przyznawana jest nagroda Transatlantyk Glocal Hero Award. Tym razem trafi do rąk filozofki i działaczki społeczna, która zajmuje się m.in. badaniem tematyki globalizacji i imperializmu. Mowa o profesor Gayatri Chakravorty Spivak. - Transatlantyk Glocal Hero Award - przyznawana jest tym, których odwaga, pasja i życiowa misja zmieniły oblicze Świata. Ludziom, których lokalne i globalne działania mają wpływ na pozytywne przemiany współczesnej rzeczywistości. Wyróżnieniem tym honorujemy współczesnych bohaterów, którzy przekraczają granice swojej profesji, a także stereotypów kulturowych, środowiskowych i wielu innych, wyznaczają kierunek dla młodego pokolenia i swoją postawą mówią, że ludzkość może być otwarta, wolna i piękna - zaznaczają organizatorzy festiwalu.
Transatlantyk Festival potrwa do 14 sierpnia. Więcej o programie i samym festiwalu TUTAJ.