Reklama
Reklama

Ławica: coraz więcej pasażerów, oferta nadal za słaba?

fot. Sebastian Czopik

W czerwcu Port Lotniczy Poznań-Ławica zanotował wzrost liczby obsłużonych pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Zdaniem Pawła Sowy ze stowarzyszenia Latamy z POZnania, poznańskie lotnisko nadal musi jednak poszerzać swoją ofertę.

W czerwcu z usług lotniska skorzystało 164 195 osób. Rok wcześniej było to 150 494 pasażerów. Wzrost zanotowały połączenia czarterowe i tzw. linie tradycyjne. Spadek dotknął z kolei loty niskokosztowe. Nieznacznie mniej (0,6%) było również obsłużonych operacji lotniczych. W pierwszym półroczu 2014 roku obsłużono o 1,5% pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Zdaniem Pawła Sowy ze stowarzyszenia Latamy z POZnania, mimo wzrostu liczby obsłużonych pasażerów, ofertę poznańskiego lotniska nadal trudno nazwać optymalną. - Tąpniecie nastąpiło 2 lata temu i od tego czasu nadal trwa odrabianie strat. Przed Ławicą jeszcze długa droga. Potrzeby są duże i to nie jest oferta adekwatna do wielkości i znaczenia miasta oraz aglomeracji - twierdzi..
Czerwcowy wzrost spowodowany był przede wszystkim przez zwiększoną liczby połączeń czarterowych, bardzo popularnych w okresie wakacyjnym. - Brakuje stałych połączeń, które byłby obsługiwane przez cały rok, również przez linie tradycyjne - zauważa Sowa. - Tutaj akurat się nieco sytuacja poprawiła, natomiast nadal ta oferta powinna być poszerzana. To musi trwać bez przerwy. Dwa lata temu całkowicie podkopano poprzednią ścieżkę rozwoju, co bardzo nas zaniepokoiło - dodaje.

Sowa przyznaje, że na tle innych największych portów w Polsce Ławica prezentuje się blado. Jaki kierunek rozwoju byłby zatem słuszny? - Najbardziej pożądanym byłoby ściągnięcie linii KLM, obsługującej loty do Amsterdamu. Ewentualnie Air France, czyli połączenia z głównym lotniskiem Paryża. Obecność jednej z tych linii stworzyłaby konkurencję np. dla oferty Lufthansy, co dałoby opcję nowych połączeń w różne części świata. Korzystny byłby również powrót British Airways - ocenił.

Rozwój lotniska jest w dzisiejszych czasach dużym bodźcem również dla lokalnego rynku turystycznego, co zdaniem Sowy najlepiej pokazują przykłady Gdańska czy Krakowa. - Trzeba wzmocnić rejsy w kierunku południowym, również turystyczne, chociażby po to, żeby ściągnąć do portu nowych ludzi, którzy zostawią tutaj pieniądze. Poza tym należy kompletnie odbudować siatkę połączeń do Włoch, wzmocnić loty do Hiszpanii i Norwegii. Ponadto Finlandia, Niemcy i Francja - analizuje Sowa. Tłumaczy również, że to głównie z tych rejonów można pozyskać turystów zainteresowanych odwiedzinami Poznania.

W czwartek na Ławicy odprawiony został 3 000 000. pasażer linii Ryanair. Przyleciał on rejsem z Barcelony-Girony. Szczęśliwy podróżny otrzymał od przewoźnika voucher na darmowe przeloty lotnicze, a wszyscy pasażerowie tego lotu zostali poczęstowani rogalami marcińskimi.

Jeśli masz lecieć w podróż, wybierasz lot z poznańskiej Ławicy?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro