Reklama
Reklama

Wydział Historyczny UAM opuści centrum. Kolejny będzie DS Jowita

fot. Radomil / Wikimedia
fot. Radomil / Wikimedia

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną przyszłego roku studenci Wydziału Historycznego UAM zamiast do budynku Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin będą chodzić na zajęcia do nowego budynku na terenie Kampusu Morasko. Nieco później studenci opuszczą dom studencki Jowita.

W marcu ubiegłego roku na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pojawiła się oferta sprzedaży nieruchomości. Władze uczelni przedstawiły kilka obiektów i działek, które chciałyby sprzedać. To pałacyk wraz z gruntem oraz Collegium im. H. Cegielskiego (oba obiekty znajdują się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku), kamienica przy ulicy Słowackiego, działki przy Śniadeckich i Heweliusza, a także Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin i Dom Studencki Jowita. Dwa ostatnie budynki wzbudzały najwięcej emocji.

Już rok temu uczelnia zapewniała, że plany co do sprzedaży nie są przesądzone. - To nie jest tak, że my sprzedajemy te budynki. My planujemy, sondujemy rynek. W zależności od tego czy zgłoszą się jakieś podmioty i czy one będą zainteresowane jakimkolwiek budynkiem, wtedy my będziemy podejmować decyzję - tłumaczyła wówczas Dominika Narożna, rzeczniczka UAM.

Wiosną tego roku pojawiła się informacja, która uspokoiła miejskich i osiedlowych radnych zaniepokojonych planami sprzedania przede wszystkim Collegium Historicum. Budynek ten ma bowiem bogatą historię - został wywalczony przez studentów z NZS w 1990 roku. Podczas jednego z posiedzeń Komisji Rewitalizacji Rady Miasta ogłoszono, że UAM ze sprzedażą budynków się wstrzymuje, a rozważa wynajęcie przestrzeni w budynku przy Świętym Marcinie na biura, a część pomieszczeń chce przeznaczyć na funkcje społeczno-kulturalne.

Teraz okazuje się, że uniwersytet jednak rozważa sprzedaż Collegium Historicum oraz DS Jowita. - Zarówno gmach Collegium Historicum jak i dom studencki Jowita należą do obiektów, których Uniwersytet zamierza się pozbyć w przyszłości - wyjaśnia prof. Andrzej Lesicki, prorektor UAM w korespondencji z Radą Osiedla Stare Miasto. - Oczywiście zależy nam na tym, by Collegium Historicum zachowało swój kulturotwórczy charakter, jaki miało od momentu, gdy stało się siedzibą Wydziału Historycznego. Prowadzone są rozmowy z władzami województwa, ale tylko tyle na tym etapie mogę przekazać - dodaje.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem studenci z Wydziału Historycznego już wiosną 2015 roku opuszczą mury budynku przy ul. Święty Marcin i przeniosą się na teren Kampusu Morasko, gdzie powstaje dla nich zupełnie nowy obiekt.

Nieco dłużej studenci będą obecni w domu studenckim Jowita w centrum Poznania. Stąd wyprowadzą się dopiero w chwili ukończenia nowych akademików na terenie Kampusu Morasko. Pod koniec lipca informowaliśmy, że budowa nowych miejsc noclegowych dla 800 żaków w optymistycznym wariancie zakończy się w 2016 roku i pochłonie około 60 milionów złotych. Być może więc to właśnie w 2016 roku jeden z najbardziej znanych domów studenckich w mieście przejdzie do historii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
11℃
Poziom opadów:
11.1 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro