Reklama

Pomoc dla rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Rodzice uczniów wciąż nie wiedzą na jaką pomoc będą mogli liczyć we wrześniu. Urzędnicy tłumaczą się, że wszystkiemu jest winny darmowy podręcznik dla pierwszych klas podstawówki.

Wyprawka szkolna to spory wydatek dla rodziców. Rodzice mogą jednak starać się o dofinansowanie, ale na razie nie wiadomo na jakich zasadach będzie przyznawane - Zmieniły się zasady tworzenia podręczników. Przede wszystkim chodzi tu o podręcznik dla klas pierwszych i stąd te problemy - tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. Na razie wiadomo tylko tyle, że wyprawkę będą mogli otrzymać uczniowie klas drugich, trzecich i szóstych szkoły podstawowej oraz trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych. Dochód w rodzinie nie może przekraczać 539 złotych na osobę, a maksymalna kwota wyprawki to 750 złotych.

Na wyprawki na pewno nie mogą liczyć uczniowie pierwszych klas podstawówek, bo ci będą korzystać z darmowego elementarza. Wszyscy inni muszą złożyć wniosek w szkole - Ten program realizowany jest od lat i było wiadomo wcześniej, ale mam nadzieję, że wszystko będzie załatwione tak jak powinno - mówi Beata Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 5.

Oprócz wyprawki można też starać się o stypendia. Stypendium szkolne wynosi 1000 złotych i wypłacane jest w dziesięciu ratach osobom, których dochód w rodzinie nie przekracza 456 złotych netto na osobę. Uczniowie odnoszący sukcesy w nauce mogą też starać się o stypendium marszałka województwa. W tym przypadku dochód nie może przekraczać 740 złotych na osobę.

Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z wyprawki będzie wiadomo jeszcze w tym tygodniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro