Reklama
Reklama

70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie: obchody również w Poznaniu

fot. Kronika Fotograficzna Walczącej Warszawy - Wikipedia
fot. Kronika Fotograficzna Walczącej Warszawy - Wikipedia

Ogólnopolskie stacje telewizyjne na 70 sekund wstrzymają w piątek nadawanie programów, by zaprezentować w tym czasie sceny z Powstania Warszawskiego. To część obchodów 70. rocznicy wybuchu tego powstania. Uroczystości odbywać się będą także w Poznaniu - m.in. o godzinie 17.00 przez minutę działać będą syreny.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Godzinę "W" (o 17.00) wiele ogólnopolskich stacji telewizyjnych czy rozgłośni radiowych przerwie nadawanie swoich programów, by przez 70 sekund oddać hołd powstańcom. W tym czasie w telewizji będzie można zobaczyć sceny z Powstania Warszawskiego i usłyszeć odgłosy walk, które mają być przeplatane ciszą.

W całym kraju w piątek odbywać się będą uroczystości rocznicowe. Najważniejsze oczywiście zaplanowano w Warszawie, ale również w Poznaniu ich nie zabraknie. - 1 sierpnia o 17.00 na jedną minutę włączone zostaną syreny alarmowe Miasta Poznania. W ten sposób Poznań włącza się w obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.

Ale 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie uczczona w naszym mieście nie tylko poprzez włączenie syren alarmowych. Na godzinę 15.30 zaplanowano mszę świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Tuż przed rozpoczęciem mszy złożone zostaną kwiaty pod Tablicami Pamięci w krużgankach kościoła oo. Dominikanów.

Chwilę przed 17.00 uczestnicy obchodów pojawią się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Parku Wieniawskiego. O 17.00 zawyją syreny alarmowe. Następnie odbędzie się Apel Poległych wraz ze złożeniem kwiatów i wręczaniem odznaczeń.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania apeluje do mieszkańców, by udekorowali budynki flagami państwowymi i wzięli udział w obchodach. Tak upamiętnia się powstańców w Warszawie:

Czy Powstanie Wielkopolskie powinno mieć taką rangę obchodów jak Powstanie Warszawskie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro