Reklama

70 000 pytań do drużyny PEKA. Gdzie i kiedy nowe biletomaty?

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Już od ponad miesiąca pasażerowie komunikacji miejskiej mogą korzystać z pomocy członków drużyny PEKA. Ci do tej pory pojawiali się głównie w Punktach Obsługi Klienta ZTM, gdzie odpowiadali na pytania związane z systemem PEKA. Od wtorku można ich spotkać także w tramwajach. O co pytają mieszkańcy? M.in. o nowe biletomaty z funkcją doładowania PEKI.

Przez miesiąc członkowie drużyny PEKA odpowiedzieli na blisko 70 tysięcy pytań pasażerów komunikacji miejskiej w Poznaniu. Do tej pory "aniołki Bajońskiego" można było spotkać przede wszystkim w Punktach Obsługi Klienta ZTM. Od wtorku jeżdżą również w tramwajach. - Na początek wybraliśmy linie tramwajowe numer: 14 (rotacyjnie z 8), 10, 13 i 16. Ich trasy przebiegają z południa na północ oraz ze wschodu na zachód. Wybór nie był przypadkowy - dzięki temu Drużyna będzie miała szansę pomóc wielu pasażerom z różnych części miasta. Później, sukcesywnie, będą brane pod uwagę inne linie autobusowe oraz tramwajowe - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

O co najczęściej pytają mieszkańcy? M.in. o różnicę pomiędzy tPortmonetką i ePortmonetką, instrukcję obsługi czytników w pojazdach, bilet metropolitalny, możliwość złożenia reklamacji oraz doładowywanie kart PEKA w biletomatach. W przypadku tego ostatniego pytania - obecnie w biletomatach kart PEKA nie doładujemy. Ma się to zacząć zmieniać we wrześniu. Wówczas rozpocznie się wymiana obenych biletomatów na nowe, obsługujące system PEKA. - Pierwszych 20 biletomatów zostanie wymienionych do końca września 2014 roku, następnych 20 urządzeń do końca października - dodaje Trzebiatowski.

Kolejnych 10 biletomatów zostanie wymienionych do końca marca 2015 roku. Dodatkowo dołączy do nich 20 zupełnie nowych maszyn. - Nowych 20 automatów stanie w 12. ustalonych już lokalizacjach przy nowych trasach tramwajowych (Dworzec Zachodni - 3, trasa na Franowo - 6, trasa na Junikowo - 3), natomiast miejsca dla pozostałych ośmiu zostaną wybrane przez Zarząd Transportu Miejskiego w porozumieniu z operatorem - podkreśla.

Nowe biletomaty będą umożliwiały pasażerom zakupienie biletów jednorazowych, a także dokonanie płatności za bilet lub doładowanie tPortmonetki za pomocą kart płatniczych.

Członkowie drużyny PEKA w trakcie swojej pracy spotkali się także z nietypowymi pytaniami mieszkańców. Jeden z pasażerów chciał się dowiedzieć czy jadąc tramwajem z psem konieczne jest zakupienie dla niego biletu ulgowego. Pytano też o to, czy prawdą jest, że dziecko przewożone w wózku podróżuje bezpłatnie, a wyciągnięte z wózka musi mieć bilet. Pojawiło się także pytanie rodziny wielodzietnej o dodatkowy czas na odbijanie karty PEKA w pojeździe, jeśli posiada się ośmioro dzieci.

Wszystkich użytkowników systemu PEKA zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną listą Punktów Sprzedaży Biletów, która pojawiła się na portalu peka.poznan.pl. Łącznie jest ich 112. Można w nich doładować tPortmonetkę, kupować i przedłużać bilety okresowe, a także przedłużać bilety okresowe na trasę. Na liście znajdują się nie tylko adresy punktów, ale też godziny ich funkcjonowania (TUTAJ).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
13℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
11.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro