Reklama
Reklama

Kupujesz jedzenie na kąpieliskach i szlakach turystycznych? Uważaj!

fot. tome213/ sxc.hu
fot. tome213/ sxc.hu

Od stycznia do końca czerwca w Wielkopolsce stwierdzono 217 przypadków zakażenia pałeczką Salmonelli. Powód? Niektóre produkty żywieniowe podczas upałów są przechowywane w niewłaściwych warunkach. Sanepid prowadzi kontrole m.in. punktów gastronomicznych na kąpieliskach i szlakach turystycznych. Już wystawiono mandaty na kwotę 6000 złotych.

Od początku roku do końca czerwca w Wielkopolsce stwierdzono 217 przypadków zakażenia pałeczką Salmonelli. Podczas upałów o takie zatrucie pokarmowe łatwiej niż zwykle. Niektóre produkty są przechowywane poza lodówką, a dodatkowo niektórzy podgrzewają ten sam posiłek kilka razy.

Tym bardziej warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Kupując nabiał, jajka czy mięso na lokalnych rynkach powinniśmy dokładnie oglądać te produkty. Zakupione w takich miejscach owoce przed spożyciem trzeba natomiast umyć. Na niemytych jagodach czy malinach mogą się znajdować np. jaja tasiemca bąblowcowego, który może wywołać w naszym organizmie duże spustoszenie.

Ale nie tylko na rynkach trzeba uważać. Wakacje i upały to czas, w którym często korzysta się z punktów gastronomicznych znajdujących się nad jeziorami czy na szlakach turystycznych. Oferują one głównie jedzenie typu fast food i lody. - Przez całe wakacje pracownicy powiatowych stacji sanitarno- epidemiologicznych województwa wielkopolskiego przeprowadzają kontrole sanitarne w dniach wolnych od pracy. Szczególną uwagę skierowano na obiekty produkcji i obrotu żywności znajdujące się w miejscowościach wypoczynkowych oraz przy trasach turystycznych - wyjaśnia Ewelina Suska, rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu.

Do tej pory przeprowadzono łącznie 269 kontroli, w trakcie których nałożono 29 mandatów karnych na kwotę 6000 złotych. Jakie nieprawidłowości występują najczęściej w takich punktach? - To przede wszystkim brak aktualnych orzeczeń lekarskich do celów sanitarno - epidemiologicznych, wprowadzanie do obrotu środków spożywczych po upływie terminów przydatności do spożycia, brak czystości i porządku w obiektach, brudne powierzchnie robocze wykorzystywane podczas produkcji posiłków oraz brudne zamrażalki, lodówki - wymienia Suska.

Często pojawiają się także problemy z... wafelkami do lodów, które nie są niczym zabezpieczone, a przez to są narażone na zewnętrzne zanieczyszczenia. Zdarza się także, że w punktach brakuje bieżącej wody, a personel nie ma możliwości umycia rąk w trakcie pracy.

Sanepid apeluje, by podczas wakacyjnego odpoczynku i kupowania jedzenia w punktach gastronomicznych zlokalizowanych m.in. na kąpieliskach... kierować się zdrowym rozsądkiem. W przypadku wątpliwości związanych np. z czystością panującą w punkcie, nie powinno się w nim kupować jedzenia. Dodatkowo można taką informację przekazać do sanepidu pod numerem telefonu 609 794 670.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro