Reklama
Reklama

Deklaracje o OFE tylko do czwartku. Jak wybierają Wielkopolanie?

fot. nettg.pl
fot. nettg.pl

Zaledwie kilka dni pozostało Wielkopolanom na dokonanie decyzji dotyczącej przekazywania części ich składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeśli tego nie zrobią, będzie ona trafiać na specjalne subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku zadeklarowania takiej chęci, 15 % naszej składki emerytalnej (stanowiącej 19,52 % wynagrodzenia) trafi do OFE. Aby tak się stało, niezbędne jest oświadczenie, które można złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). W przeciwnym wypadku całość naszych pieniędzy trafi do ZUS, gdzie podzielona zostanie pomiędzy indywidualne konto (I filar) i indywidualne subkonto (II filar). Warto zaznaczyć, że w ostatnim przypadku, podobnie jak w OFE, składka będzie dziedziczna.
ZUS podał, że do 24 lipca deklaracje złożyło 906,729 osób. Ogółem na taki ruch może zdecydować się 14 milionów Polaków. Jak na tym tle wyglądają Wielkopolanie? - Na dzień dzisiejszy do I Oddziału ZUS w Poznaniu i podległych oddziałowi inspektoratów wpłynęło 30700 oświadczeń w sprawie OFE - poinformowała nas w poniedziałek Marlena Nowicka, rzecznik I Oddziału ZUS w Poznaniu. Dane te zawierają informacje z Inspektoratów w Szamotułach, Nowym Tomyślu, Grodzisku Wlkp. i Międzychodzie.
II Odział ZUS w Poznaniu, do którego należą również gminy Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Murowana Goślina, Pobiedziska i Swarzędz, przyjął do poniedziałku ok. 19 800 zgłoszeń dotyczących OFE. W sumie zatem nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy Wielkopolski i okolic zdecydowało się na pozostanie w funduszach emerytalnych.
W ostatnich dniach zanotowano wzrost liczby składanych deklaracji. Można zatem spodziewać się, że w ostatnich dniach lipca kolejni obywatele podejmą decyzję o dalszym przekazywaniu części swoich pieniędzy do OFE.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro