Reklama
Reklama

Cytadela: uszkodzono rzeźbę plenerową

fot. Nishio
fot. Nishio

W lutym pisaliśmy o uszkodzeniu przez wandali jednej z rzeźb na terenie Cytadeli. Nieznany sprawca wyrwał z podłoża żeliwną figurę będącą częścią "Nierozpoznanych". Teraz zniszczono rzeźbę plenerową "Ziarno - Epitafium Życia".

W lutym wandale zainteresowali się jedną ze 112 odlanych z żeliwa figur tworzących rzeźbę "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli. Figurę wyrwano z podłoża - zdarzyło się to pierwszy raz od 2002 roku, gdy rzeźbę postawiono na Cytadeli. Wcześniej dochodziło tu do aktów wandalizmu (np. wymalowano figury sprayem), ale nigdy nie wyrwano choćby jednej z podłoża. Ostatecznie postać wróciła na swoje miejsce.

Teraz na Cytadeli uszkodzono kolejną rzeźbę plenerową. Tym razem chodzi o "Ziarno - Epitafium Życia" Andrzeja Banachowicza. Rzeźba stanęła na Cytadeli pięć lat temu. Największy jego element to ziarno symbolizujące początek życia, które otoczone jest czarnymi koralami symbolizującymi przemijanie. To właśnie koralami zainteresowali się wandale - zostały potłuczone i porozrywane.

- Na pewno będziemy się zajmować naprawą tej rzeźby - mówi Małgorzata Sobieszczyk z Zarządu Zieleni Miejskiej. - My finansujemy naprawę, którą przeważnie wykonują specjaliści z Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych - dodaje. Monika Pawłowska z Zachęty potwierdza, że osoby zajmujące się rzeźbami już wiedzą o uszkodzeniach. - W sierpniu rzeźba zostanie naprawiona. Korale mają być wykonane z trwalszego materiału - tłumaczy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro