Reklama
Reklama

Dni Twierdzy Poznań: tłumy zwiedzą 11 atrakcji

W weekend w Poznaniu odbywać się będzie druga edycja imprezy Dni Twierdzy Poznań, w ramach której wszyscy chętni mogą zwiedzać obiekty fortyfikacyjne położone w naszym mieście. W tym roku wycieczki odbywać się będą w aż 11 budynkach.

Pierwsza edycja Dni Twierdzy Poznań odbyła się pod koniec sierpnia ubiegłego roku i przyciągnęła tłumy. W dwa dni można było zwiedzić cztery forty - III, IVa, Va i VII, a także muzea na Cytadeli, Śluzę Katedralną i schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Parku Wilsona. Już wtedy zapowiadano, że jeśli impreza przyciągnie zwiedzających, kolejne Dni Twierdzy Poznań odbędą się w lipcu 2014 roku w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Rzeczywiście - impreza się odbędzie, ale w pierwszy weekend sierpnia.

W tym roku na zwiedzających czeka aż 11 obiektów fortyfikacyjnych. Są to forty: III, IVa, Va, VII - Muzeum Martyrologii Wielkopolan, a także Makiety Dawnego Poznania (w podziemiach kościoła Franciszkanów), Muzeum Armii Poznań, Muzeum Uzbrojenia, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona, Śluza Katedralna i pierwszy raz schron piechoty przy ul. Babimojskiej (o którym więcej piszemy TUTAJ).

W przypadku fortów - oprowadzać po nich będą przewodnicy w mundurach. - Na zwiedzających poza możliwością poznania tajemnic ponad stuletnich budowli, będą czekały dodatkowe atrakcje. Będzie można przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe, a na dzieci będą czekały specjalne warsztaty, przybliżające tematykę fortyfikacji - zdradzają przedstawiciele Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która przygotowuje imprezę.

Ale zwiedzanie to nie wszystko. Pomyślano także o dodatkowych atrakcjach. W sobotę i niedzielę o 12.00, 14.00 i 16.00 zaplanowano bezpłatne wycieczki szlakiem średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W niedzielę od 9.00 do 11.30 potrwa Forteczny Spływ Kajakowy trasą od umocnionego Mostu Dębińskiego przez m.in. Wielką Śluzę do Północnego Ringu Fortecznego. Pojawi się także tramwaj wodny na Warcie, który będzie kursować od przystani w Starym Porcie do Północnego Ringu Fortecznego. Start w sobotę od 10.30 do 16.30 co godzinę, a w niedzielę od 13.30 do 16.30 co godzinę. W przypadku wodnych atrakcji konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału (TUTAJ oraz TUTAJ). W sobotę wieczorem (o 20.00) zaplanowano także spotkanie miłośników fortyfikacji w Forcie Colomb.

Miłośnicy fortyfikacji będą mogli podczas Dni Twierdzy Poznań skorzystać ze specjalnej oferty na przejazdy komunikacją miejską. Po mieście kursować bowiem będzie Autobusowa Linia Forteczna na trasie Rondo Śródka - Fort III w Nowym ZOO. Po drodze będzie się zatrzymywać przy wszystkich jedenastu atrakcjach Dni. Bilet jednodniowy normalny będzie kosztować 6 złotych i będzie upoważniać do wielokrotnego przejazdy. Jednodniowy bilet ulgowy będzie kosztować 3 złote. Połowę zapłacimy w przypadku kupienia biletów jednoprzejazdowych. Bilety będzie można kupić w autobusie.

Więcej informacji TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
8.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro