Reklama
Reklama

Akcja "Bezpieczny autokar". Na co zwrócić uwagę?

fot. rameckers / freeimages.com
fot. rameckers / freeimages.com

W okresie letnim Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi wzmożone kontrole autokarów i busów. Okazuje się, że największym problemem nie są autokary, a busy.

Od początku lipca łącznie ITD przeprowadziła aż 123 kontrole autokarów, autobusów i busów. Dzięki przeprowadzonym kontrolom zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych właścicielom pojazdów. - Powody były różne. Najczęstszym problemem było brak zgodności informacji zamieszczonych w dowodzie pojazdu z jego stanem faktycznym. Właściciele przerabiają na własną rękę busy, by przewozić większą liczbę pasażerów. To karygodny błąd - mówi Marek Żelewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu.

Najbardziej rażącym przypadkiem w ostatnim czasie była kontrola w dniu 21 lipca na autostradzie A2. Kierowca przewoził z Anglii na Litwę 10 osób, a pojazd był przystosowany i wyposażony w 8 miejsc siedzących. Za powyższe wykroczenie, kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł i zakazem dalszej jazdy.

Spytaliśmy zatem na co powinni zwrócić uwagę poznaniacy chcąc podróżować busem, autobusem lub autokarem. - Najlepszym wyjściem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości jest poinformowanie nas o nich. My przyjedziemy na miejsce i sprawdzimy: trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia i posiadane dokumenty, posiadane szkolenia oraz to, czy jest wypoczęty. Prócz tego sprawdzimy ogólny stan pojazdu: ogumienie, pasy, młotki wybijające szyby itd. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek naruszenia, wtedy odbieramy kierowcy prawo do prowadzenia pojazdu, a sam bus czy autokar zawozimy do kontroli - dodaje Żelewski.

Przypominamy, że rodzice posyłający swoją pociechę autobusem lub busem na wycieczkę, mają możliwość zgłoszenia swoich wątpliwości na policję lub do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego dzwoniąc pod numer 61 656-77-11. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00.

Inspektorat jednocześnie apeluje, by dzwonić w takich przypadkach co najmniej 30 minut przed planowanym wyjazdem pojazdu, by usprawnić działania kontrolne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro