Reklama
Reklama

Świerczewo: na gliniankach powstanie nowe kąpielisko?

fot. RO Świerczewo
fot. RO Świerczewo

Rady Osiedli Świerczewo i Fabianowo-Kotowo we współpracy z miastem Luboń przeprowadzają inwestycje na terenie Glinianek na poznańskim Świerczewie. 40 stawów doczeka się nowych alejek i ścieżek edukacyjnych, a być może w przyszłości będzie tu mogło powstać kąpielisko.

Kiedyś funkcjonowały tu cegielnie. Dziś zobaczyć tu można około 40 akwenów różnej wielkości. Glinianki na Świerczewie to użytek ekologiczny i jeden z najcenniejszych terenów przyrodniczych w mieście. Rada Osiedla Świerczewo chce, by obecnie zaniedbane Glinianki stały się parkiem.

Pierwszym krokiem w tym kierunku było przekazanie terenu pod pieczę Zarządu Zieleni Miejskiej. Osiedlowi radni starali się o to od dwóch lat, ale dopiero wiosną ubiegłego roku sprawę załatwiono. Rok temu radni ze Świerczewa podjęli decyzję o przekazaniu zaoszczędzonych środków finansowych na przygotowanie dokumentacji technicznej związanej z zagospodarowaniem Glinianek.

Już wtedy informowano, że w parku nie powstaną place zabaw, siłownie zewnętrzne, nie będzie też oświetlenia. Teren ma zachować swoją naturalność. Nowe alejki mają być utwardzone mieszanką mineralno-grysową, a nie asfaltem. Nie będą tutaj mogły jeździć samochody i quady.

Sprawą Glinianek kilka dni temu zajęli się miejscy radni z Komisji Ochrony Środowiska RM. - To jest miejsce bardzo ciekawe. Ja się tam w pewnym sensie wychowałam, bo mieszkałam na os. Kopernika i kąpałam się w stawie Baczkowskim, więc dobrze znam Glinianki - mówi Dominika Król, wiceprzewodnicząca komisji.

- W tym roku rozpoczynamy pierwszy etap prac - mówi Tomasz Wierzbicki, przewodniczący RO Świerczewo. - Będą zbudowane alejki, postawione kosze na śmieci i ławki, a także pojawią się drogowskazy dla pieszych. Prace mają się rozpocząć w sierpniu i potrwają do października. Przygotowujemy się także na kolejny rok. Wówczas będziemy z osiedlem Fabianowo-Kotowo i miastem Luboń realizować większe zadanie - dodaje. W przyszłym roku powstaną kolejne alejki w tym rejonie.

- Dzięki radnym z Komisji Ochrony Środowiska zapisano 60 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji na poprawę jakości wód w tych stawach. Projekt ma powstać do grudnia i mamy nadzieję, że realizacja nastąpi w kolejnym roku - tłumaczy Wierzbicki. Obecnie woda w stawach stoi. Wcześniej odbywała się tutaj pewna cyrkulacja dzięki przepływającemu tędy Strumieniowi Junikowskiemu. - Podczas przebudowy ulicy Głogowskiej Glinianki zostały odcięte od strumienia. Obecnie w stawach gniją liście, potrzebne jest czyszczenie - zaznacza.

Być może w przyszłości będzie tu można stworzyć nowe miejskie kąpielisko. - Jest to fajny pomysł. Ważne, by było to kąpielisko strzeżone, bo na tym terenie dochodziło już do wypadków - podkreśla Dominika Król. - Dzikie kąpieliska już tam są, a to, że ludzie z nich korzystają oznacza, że jest taka potrzeba - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro