Reklama

Śródka: "polska Conchita" uczy tolerancji

W czwartek pisaliśmy o billboardzie, który pojawił się przy rondzie Śródka . Przedstawia dwóch nagich mężczyzn z hasłem "Tacy chcą edukować twoje dzieci". Tymczasem w pobliżu tego billboardu od dłuższego czasu wisi mniejszy... nawołujący do tolerancji dla środowisk LGBT.

Kilka dni temu w Poznaniu zrobiło się głośno o billboardzie, który umieszczono przy rondzie Śródka. Widać na nim dwóch nagich mężczyzn z flagą w kolorach tęczy oraz hasła "Tacy chcą edukować twoje dzieci" i "31% lesbijek i 25% pederastów gwałci wychowywane dzieci". Billboard wzbudził ogromne kontrowersje. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Tymczasem od dłuższego czasu w pobliżu ronda Śródka zobaczyć można nieco mniejszy billboard... z mężczyzną z brodą ubranym w sukienkę i perukę z długimi włosami. Zdjęciu towarzyszy hasło "Chcecie czy nie - jesteśmy wśród was". To nawiązanie do Conchity Wurst okrzykniętej "kobietą z brodą", która wygrała tegoroczny finał Eurowizji.

Za umieszczeniem billboardów z "polską Conchitą" stoi fundacja Zielone Światło. - Po zwycięstwie Conchity Wurst na Festiwalu Piosenki Eurowizja 2014 nasiliły się niezrozumiałe ataki zarówno na artystę, jak i na osoby transseksualne, transpłciowe, transwestytów, a także na środowisko LGBT. Prym w atakach wiedli prawicowi politycy, prawicowe media oraz niektórzy kapłani Kościoła Katolickiego. Agresorzy zdają się nie rozumieć, że każdy ma prawo być sobą. Płeć, orientacja seksualna, wygląd czy kreacja artystyczna nie mogą być przedmiotem drwin ani też przepełnionych nienawiścią ataków - wyjaśnia fundacja.

Przez plakaty fundacja upominała się o tolerancję dla takich środowisk. Niestety, już w dwa tygodnie po umieszczeniu plakatów m.in. w Poznaniu, Łodzi czy Warszawie okazało się, że z Polacy z tolerancją mają spory problem. - 80 procent billboardów zostało uszkodzonych (obrzuconych farbą, zamalowanych, itp.; na niektórych pojawiły się wulgarne napisy). Billboard w Łodzi został podpalony. Wniosek z tego płynie jeden: homo - i transfobia jest w naszym społeczeństwie wciąż obecna - dodaje fundacja.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro