Reklama
Reklama

Koziegłowy: pierwszy osadnik w COŚ przykryto wielką kopułą

fot. firma Fun&Fly
fot. firma Fun&Fly

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach trwa skomplikowana akcja montażu wielkich kopuł nad osadnikami. Mają one znacznie ograniczyć uciążliwe zapachy.

W lipcu 2013 roku podpisano umowę, dzięki której z Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach w 2015 roku mają przestać się wydobywać nieprzyjemne zapachy. Wszystko przez wielką inwestycję Aquanetu.

Na terenie COŚ znajdują się osadniki wstępne generujące nieprzyjemny zapach. W ramach inwestycji Aquanetu zostaną one przykryte specjalnymi kopułami ważącymi 30 ton i mającymi 52 metry średnicy. Jeden osadnik "otrzymał" swoją kopułę w środę rano. Cała operacja trwała od poniedziałku. - W pierwszym dniu operacji, przez prawie 8 godzin z ogromnych elementów został zmontowany specjalny dźwig, który około godz. 17:00 (korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych) podniósł leżącą na ziemi kopułę i przeniósł ją w tymczasową lokalizację - na jeden z osadników - wyjaśnia Aquanet.

Drugiego dnia, we wtorek, konieczne było zdemontowanie dźwigu, a następnie przestawienie go w inną lokalizację i ponowne zmontowanie maszyny. W środę kopułę uniesiono i przeniesiono wykorzystując dźwig z osadnika tymczasowego na docelowy. Łącznie trwało to około... 15 minut. Następnie ponownie zdemontowano dźwig.

Cała inwestycja, zakładająca przykrycie czterech osadników kopułami, pochłonie około 40 milionów złotych i zakończy się w przyszłym roku. Ma to być ostatnia inwestycja związana z ograniczeniem nieprzyjemnego zapachu generowanego przez COŚ. Aquanet wierzy, że kopuły skutecznie rozwiążą ten problem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro