Reklama
Reklama

CH Posnania: ciężkie auta testują drogę tymczasową. Znikną z ronda Rataje

Droga tymczasowa jeszcze przed ułożeniem asfaltowej nawierzchni | fot. archiwum
Droga tymczasowa jeszcze przed ułożeniem asfaltowej nawierzchni | fot. archiwum

Już dziś po drodze tymczasowej wybudowanej wzdłuż estakady katowickiej poruszają się wywrotki obsługujące budowę CH Posnania. Prawdopodobnie od piątku będą tędy jeździć wszystkie ciężkie samochody dojeżdżające na plac budowy. Trasa zostanie też ogrodzona. - Ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia inwestor.

- Pomiędzy osiedlem Zielony Taras a estakadą katowicką pojawiła się nowa, utwardzona droga asfaltowa. To właśnie taki przebieg miałaby mieć trasa proponowana przez mieszkańców. I teraz paradoks: miasto chce aby ta "tymczasowa" droga była zniszczona, żeby wybudować drogę pod blokami wycinając przy tym kilkuletnie drzewa. Jednym z argumentów przeciwko takiemu przebiegowi tej trasy, była obawa o zieleń... której i tak nie ma bo trasa już jest już wybudowana! Gdzie tu logika i gospodarność - zastanawia się nasz czytelnik, Paweł.

Rzeczywiście, droga tymczasowa wybudowana specjalnie do obsługi budowy CH Posnania wygląda "porządnie". - Musieliśmy wybudować wytrzymałą drogę ze względu na tonaż samochodów, które będą się po nich poruszać - mówi Aleksander Rosa, rzecznik CH Posnania. - Po zakończeniu procesu budowlanego droga jednak zniknie - dodaje.

Obecnie pojazdy testują nową trasę, ale prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu wszystkie ciężkie samochody dojeżdżające na plac budowy będą się kierować właśnie na tę drogę. W najbliższych dniach trasa zostanie ogrodzona. - To Zarząd Dróg Miejskich wytyczył nam taki przebieg drogi i nakazał jej wygrodzenie ze względów bezpieczeństwa. Gdy rozpocznie się rozbiórka estakady katowickiej i tak piesi nie mogliby przechodzić pod konstrukcją, a więc z dotychczasowych przejść nikt nie mógłby korzystać. Piesi mają się kierować ulicą Inflancką - zaznacza Rosa.

Po ukończeniu całej inwestycji w otoczeniu nowego centrum handlowego zaplanowano wiele nasadzeń zieleni. - Będziemy także przygotowywać ten ogromny teren pod przyszłe osiedla mieszkaniowe. Docelowo na dotąd zaniedbanym terenie będzie mogło zamieszkać 10-12 tysięcy osób. My zadbamy o całą infrastrukturę - drogi, ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe. To kiedy mogłyby tu powstać nowe budynki zależy już jednak wyłącznie od miasta - kończy Rosa.

Przypominamy, że CH Posnania ma być gotowe w 2016 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro