Reklama
Reklama

Kolejne centra handlowe powstaną w Poznaniu?

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W Poznaniu mogą powstać cztery nowe galerie handlowe. Ich budowę ma dopuścić zmieniane właśnie studium zagospodarowania przestrzennego.

Galerie handlowe mają charakter miastotwórczy - mówił w środę Jerzy Stępień , zastępca prezydenta Poznania podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę CH Posnania w pobliżu ronda Rataje. Wypowiedź wywołała burze komentarzy. Ale miasto centra handlowe traktuje poważnie i dopuszcza budowę kolejnych. To, że Poznań ma tak niską stopę bezrobocia to również, owszem nie tylko, ale również, dlatego że są galerie handlowe - mówi Joanna Frankiewicz, radna PRO, komisja polityki przestrzennej.

Po tej euforii dla niektórych te czasy się skończą in po prostu będzie raczej zgrzyt i płakanie- komentuje Mariusz Wiśniewski , radny PO, przewodniczący komisji rewitalizacji. To jednak nie zniechęca do działania. W planach są kolejne centra handlowe. Nowy obiekt handlowy powstaje już u zbiegu ulic Krysiewicza i Półwiejskiej, kolejne mogłyby się pojawić w Starej Rzeźni przy Garbarach, na Kopaninie i na Dębcu. Lokalizacje mają zostać wpisane do zmienianego właśnie studium zagospodarowania przestrzennego. Dokument nie przesądza jeszcze o zabudowie, a jedynie dopuszcza możliwość budowy sklepów. Ta powierzchnia na tego typu usługi jest już na tyle zabezpieczona, że chyba w najbliższym czasie nie będzie już potrzeby wskazywania nowych miejsc - tłumaczy Łukasz Olędzki, Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Już teraz jednak wątpliwości radnych i mieszkańców budzi zbyt duża liczba centrów handlowych. Po dokończeniu budowy trzech powstających, w Poznaniu będzie działać 21 galerii. Ich łączna powierzchnia zajmie tyle, ile wynosi jedna piąta całego Starego Miasta. Dla nas przede wszystkim problemem jest to, że one zdecydowanie wysysają handel i usługi ze śródmieścia - komentuje Łukasz Mikuła, radny PO, przewodniczący komisji polityki przestrzennej .

Na to, jakie decyzje zapadną w tej sprawie musimy jeszcze poczekać. Wszystko okaże się we wrześniu, kiedy miejscy radni przyjmą nowe studium.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro