Reklama

Sanepid ostrzega przed bąblowicą

fot. Wikipedia.org

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina, że w okresie letnim trzeba szczególnie zwrócić uwagę na zakupione przy drodze owoce i dokładnie umyć. Zdarza się, że znajdują się na nich larwy tasiemców bąblowcowych.

W 2013 i do czerwca 2014 roku w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków zachorowań na bąblowicę, zaś w całej Polsce stwierdzono 39 przypadków tej choroby w 2013 roku i tylko dwa przypadki do połowy czerwca 2014 roku. Zagrożenie jest realne i zarazić się może każdy.

Przypomnijmy, że bąblowica jest groźną chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez wniknięcie do organizmu ludzkiego larw tasiemców bąblowcowych - najczęściej jednojamowego (Echinococcus granulosus, inaczej tasiemiec wieńcogłowy, wywołuje hydatiozę) lub wielojamowego (E. multilocularis, wywołuje alweokokozę). Człowiek zaraża się pasożytem w wyniku połknięcia jaj tasiemca znajdujących się w zanieczyszczonej odchodami zwierząt wodzie, glebie lub na powierzchni niemytych owoców (np. malin, jagód, jeżyn, poziomek itp).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
2.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
40.96 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro