Reklama
Reklama

40-letni poznaniak oszukiwał przez internet. Na "chore dziecko"

fot. hoboton / freeimages.com
fot. hoboton / freeimages.com

Łącznie 300 tysięcy złotych wyłudził 40-letni poznaniak od około 4500 osób z całego kraju. Rozsyłał pocztą elektroniczną maile ze zmyśloną historią chorego dziecka i apelem o pomoc finansową.

Apele o pomoc w uzbieraniu środków finansowych koniecznych do przeprowadzenia operacji lub opłacenia leczenia chorych dzieci czy dorosłych stały się coraz powszechniejsze. Postanowił to wykorzystać 40-letni poznaniak. - Od czerwca 2012 roku do września 2013 roku za pomocą poczty elektronicznej rozsyłał tysiące maili z prośbą o wsparcie dla chorego dziecka - wyjaśnia Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Mężczyzna przygotował się do oszustwa bardzo skrupulatnie. Znalazł w internecie zdjęcia chorych dzieci, do których dopisywał wymyśloną historię choroby. Wersji apelu o pomoc było pięć. Niektóre uzupełniono o wymyśloną nazwę fundacji zbierającej pieniądze na leczenie chorego. - Podawał również numer konta, na które można wpłacać pieniądze. Tak przygotowaną wiadomość rozsyłał pocztą elektroniczną w tysiącach egzemplarzy. Pokrzywdzonych wyniku tych działań jest ponad 4 i pół tysiąca osób. Stracili oni łącznie około 300 tysięcy złotych - dodaje.

40-latkowi za oszustwa grozi 8 lat więzienia. Policja apeluje, by przed udzieleniem wsparcia finansowego na wskazane konto, dokładnie sprawdzić czy fundacja wspierająca chorego istnieje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro