Reklama
Reklama

Kulczyk wciąż najbogatszy w kraju. Goni go Solorz-Żak

fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum
fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum

Tygodnik Wprost opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu wciąż znajduje się Jan Kulczyk. Jego majątek oszacowano na 13,1 mld złotych. Na drugim miejscu jest Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem o wartości 12 miliardów złotych. Gdyby nie kredyt w wysokości 14 mld złotych, Solorz-Żak wyprzedziłby Kulczyka.

Swoje zestawienia najbogatszych ludzi w Polsce przedstawia tygodnik Wprost. Ponownie Jan Kulczyk jest w nim numerem jeden. Według Wprost ma majątek rzędu 13,1 miliarda złotych. To ponad pół miliarda więcej niż w roku ubiegłym (również według Wprost). Największą częścią majątku są udziały w globalnym koncernie SABMiller o wartości około 8 miliardów złotych. To właśnie ten koncern produkuje takie piwa jak Grolsch, Pilsner Urquell czy Tyskie. Biznesmen inwestuje też w wydobycie ropy oraz gazu. W Polsce znany jest również z Autostrady Wielkopolskiej.

Na drugim miejscu rankingu, również jak w roku ubiegłym, jest Zygmunt Solorz-Żak, który "depcze po piętach" Kulczykowi. W zeszłym roku tygodnik oszacował majątek Solorz-Żaka na 10,5 miliarda złotych. Dziś to już 12 miliardów. Według Wprost, Solorz-Żak mógłby być już teraz numerem 1 w Polsce, ale ma kredyt w wysokości... 14 mld złotych (na zakup Polkomtelu). Po spłaceniu kredytu biznesmen ma szansę na znalezienie na liście 100 najbogatszych ludzi na świecie.

Na trzecim miejscu znalazł się się Michał Sołowow z 6,96 mld złotych. W ubiegłym roku zajmował tą samą pozycję, ale z większym majątkiem - 7,45 mld zł. Z pierwszej dziesiątki wypadła Grażyna Kulczyk, choć o 0,1 mld zwiększył się jej majątek (do 2,5 mld złotych). Obecnie znajduje się na 11. miejscu rankingu.

Na liście znaleźli się także inni przedstawiciele Wielkopolski - na 22. pozycji jest Henryk Stokłosa z rodziną (1,39 mld zł), na 23. Mariusz Świtalski (1,3 mld zł), na 36. Solange i Krzysztof Olszewscy (820 mln zł), na 41. Piotr i Adam Rączyńscy (740 mln zł), na 88. Piotr Voelkel (320 mln zł), a na 96. Wojciech Pluta-Plutowski (250 mln zł).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro