Reklama
Reklama

Bałtyk: w 2016 roku wprowadzą się pierwsi najemcy

Bałtyk | fot. materiały inwestora
Bałtyk | fot. materiały inwestora

W piątek w Poznaniu podpisano umowy finansowania budowy Bałtyku w centrum Poznania. Inwestycja pochłonie blisko 150 milionów złotych. Roboty potrwają ponad 2 lata, a pierwsi najemcy wprowadzą się do obiektu w 2016 roku.

W październiku bieżącego roku rozpocznie się budowa Bałtyku - nowego obiektu w centrum Poznania, w sąsiedztwie ronda Kaponiera. W piątek podpisano umowy finansowania inwestycji, która pochłonie blisko 150 milionów złotych. 37 milionów złotych pochodzić będzie z pożyczki JESSICA udzielanej ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodatkowo finansowanie zapewnia kredyt komercyjny BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie.

W Bałtyku, który ma mieć 16 kondygnacji naziemnych, mieścić się będą nie tylko biura, ale też punkty usługowe, bary (dwie pierwsze kondygnacje) oraz jednopokojowy hotel i restauracja (najwyższe kondygnacje) z najwyższym tarasem widokowym Poznania. Przy samym budynku, który zajmie tylko 1/3 działki, pojawi się ogólnodostępny skwer. Ma tu być miejsce na plenerowe koncerty, spektakle i projekcje filmowe. To pewnego rodzaju powrót do charakteru tego miejsca z czasów funkcjonowania Kina Bałtyk - właśnie tutaj spotykali się poznaniacy i dzięki temu miejsce tętniło życiem.

Już w ubiegłym roku inwestor ujawnił, że Bałtykowi zabraknie jedynie 80 centymetrów do dopuszczalnej wysokości budynku na poziomie 150 metrów nad poziomem morza. Maksymalną wysokość biurowca określił prezes urzędu lotnictwa (budynek znajdzie się bowiem w strefie nalotu na poznańską Ławicę). Choć Bałtyk (67 m) będzie niższy od Andersia Tower (ma 84 m wysokości bez iglicy), to dzięki temu, że jest wyżej położony praktycznie zrówna się z Andersia Tower biorąc pod uwagę wysokość nad poziomem morza.

Pozwolenie na budowę udało się uzyskać inwestorowi już w ubiegłym roku. Jesienią ruszą więc prace. Pierwsi najemcy mają się tutaj wprowadzić w 2016 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro