Reklama
Reklama

Brama Poznania nowym cudem Polski?

fot. Tomasz Szwajkowski

Rozpoczęła się kolejna edycja plebiscytu na 7 nowych cudów Polski. W tym roku nasz region reprezentuje Brama Poznania. Wielkopolska ma już na swoim koncie sukces w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler - w 2012 roku wśród nowych cudów znalazł się Stary Browar.

Plebiscyt na 7 nowych cudów Polski ma pomóc na nowo odkryć Polakom zapomniane zabytki, czy poznać nowe miejsca, które już urosły do rangi niezwykłych. W plebiscycie organizowanym przez magazyn podróżniczy w 2012 roku wytypowano 32 lokalizacje. Wśród nich były dwa miejsca z Wielkopolski - poznański Stary Browar, a także podziemna trasa turystyczna w Kłodawie, która przebiega przez kopalnię soli.

Wielkopolskie typy miały silną konkurencję. Zachodniopomorskie reprezentował m.in. jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w Europie - fort Gerharda. Świętokrzyskie o miano nowego cudu Polski walczyło Opactwem Cystersów. Wśród kandydatów były także Stocznia Gdańska, biebrzańska trasa spływu tratwami, zamek w Łańcucie, zamek Czocha i łódzka Manufaktura.

Stary Browar okazał się jednak obiektem bezkonkurencyjnym. Został jednym z nowych cudów Polski uzyskując największą liczbę głosów - 36,2% i pozostawił w tyle rywali. Wraz z poznańskim obiektem miano cudu otrzymały Jezioro Jeziorak, Termy Uniejów, Zamek Czocha, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu (drugie miejsce), Muzeum Wsi Mazowieckiej i Fort Gerharda w Świnoujściu (trzecie miejsce).

W ubiegłym roku o miano cudu walczyły również dwie wielkopolskie atrakcje - Dęby Rogalińskie i Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Niestety bez sukcesu. Siedmioma nowymi cudami zostały: Dolinki Krakowskie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wielka Synagoga w Tykocinie, XIV- wieczne polichromie w Małujowicach i Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

National Geographic Traveler i w tym roku organizuje plebiscyt. Pretendentów do miana cudu jest 16. Wielkopolskę reprezentuje najnowsza atrakcja naszego miasta - Brama Poznania. Jakich ma rywali? To m.in. Klasztor Cystersów w Lubiążu, Tężnie solankowe w Inowrocławiu, Baszta na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym, OFF Piotrkowska w Łodzi, Zakrzówek w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a także Promenada na Helu.

Pierwszy raz można głosować przez internet (TUTAJ). Głosy można oddawać do 26 września, raz dziennie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro