Wielka powódź w Poznaniu na archiwalnych zdjęciach

Dolna Wilda | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
Dolna Wilda | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

W 2010 roku poznaniacy z niepokojem przyglądali się rzece. Na przełomie maja i czerwca 2010 roku poziom wody w Warcie w Poznaniu osiągnął około... 670 centymetrów. W mieście odnotowano podtopienia, ale zalań dużych obszarów udało się uniknąć. W 1924 roku Poznań nie miał tyle szczęścia.

Blisko 7 metrów osiągnęła Warta wiosną 2010 roku w naszym mieście. Zamknięta musiała zostać m.in. Droga Dębińska, odnotowano też sporo podtopień. Ale z prawdziwą powodzią poznaniacy mierzyli się prawie 100 lat wcześniej. Na przełomie marca i kwietnia 1924 roku Poznań mierzył się z ogromną wodą. Na zdjęciach uwiecznił to Roman Stefan Ulatowski.

Fotografie opublikowało Cyfrowe Repozytorium Lokalne. - Powódź w mieście rozpoczęła się 26 marca i trwała do 23 kwietnia, czyli prawie przez miesiąc wielkie obszary miasta znajdowały się pod wodą. Zalane było całe Chwaliszewo, Ostrów Tumski, ale także dalsze przedmieścia i część Starego Miasta. Woda w Warcie w kulminacyjnym momencie osiągnęła stan 6,38 m nad zerem wodowskazu przy moście Chwaliszewskim - wyjaśnia Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

To właśnie "dzięki" tej powodzi w mieście zaczęto budować wały nad rzeką i podwyższać poziom dębieckich i wildeckich łąk. Usypano też groblę, na której obecnie znajduje się Droga Dębińska.

Zobacz jak wyglądał Poznań podczas wielkiej powodzi w 1924 roku:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro