Reklama

Poznań: robią listę darmowych toalet, ma wielu fanów

fot. clambert / freeimages.com
fot. clambert / freeimages.com

Blisko 3000 osób w ciągu trzech tygodni polubiło na Facebooku profil "Miejsca w Poznaniu, gdzie wysikasz się za darmo". I choć w mieście w ostatnich latach pojawiło się kilka nowych toalet automatycznych - te bezpłatne są częściej wykorzystywane przez mieszkańców.

Każdemu z nas przytrafiła się kiedyś sytuacja, w której nagle dopadło nas... pilne załatwienie potrzeby fizjologicznej. W przypadku przebywania w domu, problemu nie ma. Gorzej gdy jesteśmy w mieście. Nerwowo rozglądamy się za toaletą.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


W Poznaniu działa 18 toalet pod pieczą Usług Komunalnych - osiem automatycznych i dziesięć "tradycyjnych". - Dodatkowo wkrótce mamy przejąć toalety przy Dworcu Zachodnim od ZTM - mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. - Trzy toalety znajdują się pod opieką spółki Targowiska, kolejne są na dworcach komunikacji miejskiej. Wszystkie są płatne - dodaje.

Za 1,50 zł (w przypadku toalet pod pieczą Usług Komunalnych) możemy wymagać. - Nasze toalety są czyste, schludne i nie powinny się w nich zdarzyć sytuacje, w których zabraknie papieru toaletowego. Nawet w przypadku toalet automatycznych takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - zaznacza.

Co ciekawe, pilotażowo zniesiono opłaty za korzystanie z szaletu miejskiego na Starym Rynku. - Od czerwca do września włącznie opłaty nie są pobierane. Chcemy w ten sposób walczyć z problemem załatwiania potrzeb fizjologicznych w bramach czy na ulicach w sąsiedztwie Starego Rynku - wyjaśnia Dźwig. Toaleta znajduje się w piwnicy Muzeum Narodowego - w soboty, niedziele i święta działa aż do 3.00 nad ranem.

To pierwszy taki przypadek, by zniesiono opłatę za toaletę miejską w Poznaniu. Są jednak poznaniacy, którzy nigdy nie płacą za korzystanie z łazienki w miejscach publicznych. Jak? Szukają budynków, w których dostęp do toalety jest możliwy w godzinach funkcjonowania obiektu.

Pomóc w znalezieniu takich miejsc na terenie Poznania ma facebookowy profil "Miejsca w Poznaniu, gdzie wysikasz się za darmo". Powstał na początku czerwca i już ma blisko 3000 fanów. - Jeśli znasz miejsca w Poznaniu, gdzie można za darmo skorzystać z toalety pisz do nas - apelują pomysłodawcy profilu.

Ze strony internetowej dowiemy się, że z bezpłatnej łazienki skorzystamy nie tylko na stacjach benzynowych, centrach handlowych (poza Poznań City Center - tu się płaci), ale też... w Centrum Kultury Zamek, Bibliotece Raczyńskich, Akademii Muzycznej. 24-godzinną opcją jest toaleta w Pijalni Wódki i Piwa przy ul. Wrocławskiej. - Nie zawsze czysto, brak papieru, często kolejki i trzeba się dopchać przez pijących (toaleta jest na piętrze), ale czynne 24h - piszą internauci.

Są też propozycje dla odważnych - toalety w Komendzie Miejskiej Policji (bardzo miły policjant ma umożliwiać skorzystanie z łazienki nawet w nocy) czy w Sądzie Okręgowym, gdzie konieczne jest przejście przez bramki. - Jak pewnie wejdziesz to nikt się nie doczepi - zaznacza "użytkownik". Z łazienki skorzystasz także w Urzędzie Miasta. Na profilu podano nawet dokładną lokalizację toalety w budynku.

- Kiedyś mieliśmy pomysł, by stworzyć mapę z lokalizacją bezpłatnych toalet w mieście, ale okazało się, że instytucje, w których te toalety się znajdują wcale nie są do tego chętne - tłumaczy Dźwig. - Przecież utrzymanie tych toalet kosztuje i to sporo. Doskonale o tym wiemy dbając o szalety miejskie - kończy.

Czy korzystasz z bezpłatnych toalet?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro