Reklama
Reklama

Pacjenci i lekarze skarżą się na biurokrację NFZ

Od tygodnia pacjenci wybierający lekarza, pielęgniarkę i położną, muszą wypełniać deklarację na trzech oddzielnych drukach. Do tej pory wystarczył jeden.

Według Ministerstwa Zdrowia nowe rozwiązanie ma zwiększyć konkurencję wśród przychodni, a pacjenci dzięki temu mają mieć większy wybór . Lekarze twierdzą, że to niepotrzebne komplikowanie prostego systemu - W tej chwili mamy trzy druki. Wykonujemy potrójną pracę na trzech papierach - tłumaczy Barbara Rodziewicz, lekarz rodzinny.

Radiofrekwencja mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Galeria Dębiec w Poznaniu Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl lub tel. 607 609 967 #peselniemaznaczenia #wonderlandpolska
REKLAMA

Dlaczego dziś jeden druk w jednej przychodni z odhaczeniem tylko dodatkowych usług medycznych nie wystarczy? Rzecznik Ministra Zdrowia w przysłanym do nas oświadczeniu tłumaczy, że jeden druk mógł sugerować wspólny wybór, niezależnych od siebie usług medycznych - Świadczeniobiorca może wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej u tego samego świadczeniodawcy albo u różnych świadczeniodawców - wyjaśnia Krzysztof Bąk.

Tyle tylko, że kłopot mają nie tylko pacjenci przepisując na trzy druki swoje dane, ale i sami lekarze. W jednej z przychodni trzeba było na archiwizowanie druków przeznaczyć jeden z gabinetów. Ministerialna troska o czytelność wyboru ma jednak swoje formalne wady. W deklaracji dotyczącej wyboru lekarza dla dziecka, które nie ma jeszcze 3 miesięcy i swojego numeru PESEL, brakuje rubryki na zastępczy PESEL rodzica - Wpisujemy PESEL rodzica, a po nadaniu numeru dziecku, zmieniamy ten numer - dodaje Rodziewicz. Lekarze obawiają się, że błąd zostanie przerzucony na nich i w razie kontroli dokumentacji przez pracowników NFZ mogą zostać ukarani - Należy dopisać ten PESEL rodzica poza rubryką - twierdzi Małgorzata Lipko, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ i zapewnia, że nie będzie to traktowane jako błąd.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
1.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro