Reklama
Reklama

W ramach protestu odczytają tekst spektaklu Golgota Picnic

fot. David Ruano / Malta Festival Poznań

Nie milkną echa awantury wokół odwołanego spektaklu Golgota Picnic. O protestach przeciwko jego odwołaniu już dziś pisaliśmy, a Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zachęca do udziału w happeningu, który odbędzie się w piątek o godzinie 19 pod Centrum Kultury Zamek. W jego trakcie odczytany zostanie tekst spektaklu.

Decyzję o odwołaniu spektaklu podjął dyrektor festiwalu ze względu na ryzyko zamieszek, które mieliby wywołać protestujący. Przed takim ryzykiem ostrzegała między innymi policja, która sugerowała zmianę miejsca i terminu spektaklu. Decyzja wywołała ogromne oburzenie, a jej przeciwnicy nazwali ją "cenzurą prewencyjną". Więcej o toczącej się dyskusji pisaliśmy tutaj.

Przeciwnicy decyzji nie zamierzają jednak ograniczać się tylko do wydawania oświadczeń i zbierania podpisów pod petycjami. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego organizuje Golgota Piknik - Odzyskajmy ocenzurowany spektakl i obrońmy zagrożone prawa. Namawiamy do włączenia się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju Pikniku Golgota. Reżyser wyraził zgodę na publiczne pokazy zapisu spektaklu i udostępnił scenariusz przedstawienia - zachęca zespół Instytutu.

Wydarzenie ma odbyć się w wielu miejscach kraju, ale jego najważniejsza część odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 przed Centrum Kultury Zamek - Zbierzemy się w miejscu publicznym - wszyscy, którzy sprzeciwiają się zaistniałej sytuacji. Tekst zostanie rozdany zebranym osobom. Przeczytamy ten tekst razem, jednym wspólnym głosem. Głośno. Bardzo głośno - zachęcają organizatorzy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Sytuacja dotyczy kilku powiatów w Wielkopolsce
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro