Reklama

Archeolodzy odnaleźli na Ostrowie Tumskim papieską bullę z XV wieku

W ubiegłym tygodniu archeolodzy odkryli na poznańskim Ostrowie Tumskim bullę, której używał papież Marcin V. To jeden z ciekawszych obiektów odkrytych w ostatnich latach w Poznaniu.

Odkrycia dokonał w ubiegłym tygodniu Artur Dębski - To są rzeczy, które powodują u naukowca drżenie rąk. W momencie kiedy bierzemy to do ręki, wiemy czym może to być, ale jeszcze nie mamy pewności. To jest wspaniałe uczucie - wyjaśnia archeolog. Odkryty w ubiegłym tygodniu artefakt to bulla czyli ołowiana pieczęć, której używali papieże do podpisywania listów - Bardziej istotna dla nas jest druga strona tej pieczęci, na której widnieje imię wystawcy czyli w tym wypadku Marcina V - dodaje Dębski.

Papież Marcin V był głową kościoła katolickiego na początku XV wieku. Dziś trudno stwierdzić czego mógł dotyczyć list podpisany znalezioną bullą, ale historycy i tak cieszą się ze znaleziska - Nie mamy jeszcze tego typu obiektów - wyjaśnia Aleksandra Pudelska, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego. Bullę znaleziono w trakcie prac archeologicznych, które poprzedzają remont jednego z budynków na Ostrowie Tumskim. Prace cały czas są prowadzone, a archeolodzy przyznają, że Ostrów Tumski przebadany jest zaledwie w kilku procentach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro