Reklama
Reklama

Studenci żądają zmian: będą pikietować przed Rektoratem UAM

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza chcą w poniedziałek zorganizować pikietę przed budynkiem Rektoratu przy ulicy Wieniawskiego. Powód? Domagają się rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów.

W czerwcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłat od studentów za drugi kierunek studiów na uczelni jest niezgodne z konstytucją. Decyzja trybunału oznacza, że rezygnacja z opłat będzie musiała nastąpić maksymalnie do września przyszłego roku. Już dziś wiele uczelni zrezygnowało z pobierania pieniędzy za studiowanie na drugim kierunku. Decyzji nie podjął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

- My w tej chwili analizujemy sprawę, która jest na tyle poważna, że nie można bardzo szybko i spontanicznie podejmować decyzji - mówiła w połowie czerwca Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM.

Dziś studenci największego poznańskiego uniwersytetu zaczynają się niecierpliwić. - Coraz więcej uczelni wyższych w Polsce rezygnuje z pobierania opłat za drugi kierunek studiów, władze naszego Uniwersytetu milczą. Studenci UAM nie chcąc czekać na rozwój wypadków postanowili zorganizować pikietę pod Rektoratem UAM - informuje Porozumienie Akademickie. W poniedziałek o 14:30 żacy pojawią się przed głównym wejściem przy ulicy Wieniawskiego 1, gdzie będą manifestować swoje poparcie dla zniesienia przez władze UAM opłat za drugi kierunek studiów.

Równocześnie Porozumienie zapowiada, że w poniedziałek odbędzie się posiedzenie Senatu UAM, podczas którego członkowie senatu mają rozmawiać o zniesieniu opłat za drugi kierunek studiów. - Chcemy pokazać władzom naszej uczelni, że Uniwersytet to głównie studenci - dodaje.

AKTUALIZACJA

Po godzinie 11.00 biuro prasowe UAM poinformowało, że uczelnia zniesie opłatę za drugi kierunek studiów. - Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przegłosował jednomyślnie uchwałę dotyczącą zniesienia opłat za drugi i kolejny kierunek studiów. Oznacza to, że studenci, których nie obejmowało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, także nie będą zobowiązani płacić za naukę na drugim i kolejnym kierunku studiów - wyjaśnia Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego uniwersytetu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro