Reklama
Reklama

Ryszard Grobelny o Golgota Picnic: nie wezmę udziału w jego prezentacji

fot. David Ruano / Malta Festival Poznań

Nie milkną dyskusje na temat spektaklu Golgota Picnic, który wystawiony zostanie na tegorocznym festiwalu Malta. Tym razem głos zabrał prezydent Poznania, który deklaruje, że nie wybiera się na spektakl, ale apeluje do zwolenników i przeciwników o zachowanie spokoju.

Festiwal Malta rozpoczął się 9 czerwca, a najwięcej kontrowersji budzi spektakl Golgota Picnic, którego autorem jest Rodrigo Garcia - kurator tegorocznej edycji festiwalu. Protestujący twierdzą, że spektakl Golgota Picnic jest kpiną z męki Jezusa Chrystusa i godzi w uczucia osób wierzących. O spektaklu wypowiadali się miejscy radni, przedstawiciele środowisk patriotycznych, arcybiskup Stanisław Gądecki, a także organizatorzy festiwalu. Dziś głos w tej sprawie zabrał prezydent Poznania.

W związku z informacjami o planowanych czynnych akcjach protestacyjnych prezydent zwraca przede wszystkim na bezpieczeństwo - Jako Prezydent Miasta nie posiadam narzędzi prawnych, które administracyjnie zobowiązywałyby jakiegokolwiek organizatora wydarzenia artystycznego, czy protestu, do jego odwołania. I choć jestem głęboko przekonany, że prawo artysty do swobodnej wypowiedzi i wolność zgromadzeń są wielkimi osiągnięciami polskiej demokracji, to jest - w mojej ocenie - wartość, która stoi ponad nimi. Jest nią życie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich mienia - pisze Ryszard Grobelny i apeluje do obu stron konfliktu o wzięcie odpowiedzialności za ewentualne następstwa swoich działań.

Prezydent Poznania oświadcza też, że miasto jest wprawdzie mecenatem festiwalu, ale przyznana dotacja nie obejmuje produkcji spektaklu Golgota Picnic. Sam Ryszard Grobelny zapewnia, że nie weźmie udziału w spektaklu - Przyznając, że forma spektaklu "Golgota Picnic" może budzić sprzeciwy i protesty, informuję, że osobiście nie wezmę udziału w jego prezentacji, także ze względu na wątpliwości co do zgodności prezentowanych w nim treści z wyznawanymi przeze mnie wartościami - podsumowuje prezydent.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Sytuacja dotyczy kilku powiatów w Wielkopolsce
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro