Reklama
Reklama

Antysemickie napisy nad trasą PST

fot. Maciej Witaszek
fot. Maciej Witaszek

Na kładce dla pieszych nad trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, pomiędzy parkiem na osiedlu Bolesława Chrobrego a osiedlem Bolesława Śmiałego pojawił się napis obrażający społeczność żydowską " Żydzi niszczą Polskę".

O sprawie poinformował nas nasz czytelnik. Na odremontowanym niedawno i odmalowanym przejściu pojawił się właśnie antysemicki napis. Przechodząc tamtędy, nie sposób go nie zauważyć. Zdaję sobie sprawę, że takich haseł, utwierdzających ksenofobiczne myślenie, pojawia się w Poznaniu sporo - pisze.

Zdaję sobie sprawę, że takich haseł, utwierdzających ksenofobiczne myślenie, pojawia się w Poznaniu sporo. Nie powinniśmy jednak pozostawać wobec nich obojętni. Osobiście niepokoi mnie pobłażliwość wobec ich autorów. Poza tym, brak wyraźnego sprzeciwu ze strony lokalnej społeczności źle świadczy również o niej samej, sugerując jej cichą aprobatę dla nienawistnych treści- dodaje.

Po takiej wiadomości czuje głęboki ból - mówi Alicja Kobus z poznańskiej Gminy Żydowskiej. Podstawą chrześcijaństwa jest judaizm. Istnieją jednak osoby niewyedukowane. Wydaje mi się, że ten człowiek nigdy nie spotka Żyda -dodaje.

Sprawa została zgłoszona na policję. Funkcjonariusze próbują ustalić sprawców. Sprawa została zgłoszona trzy dni temu. Będziemy ustalać sprawców tego napisu. To działanie to nawiązywanie do nienawiści na tle różnic rasowych lub narodowych- informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności - informuje Maria Kowalczyk z Kancelarii Prawniczej Głowacki i Wspólnicy.

Dziękuję wszystkim, którzy na takie zachowanie zwracają uwagę, nie jest im to obojętne i zgłaszają takie wykroczenia policji - dodaje Kobus.

Jaka powinna być reakcja na antysemickie napisy?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro