Reklama

Zbadają potrzeby parkingowe Metropolii Poznań za unijne pieniądze

Poznań dostał ponad 2,5 miliona złotych na badanie "powiązań funkcjonalno-przestrzennych w zakresie parkingów dla obszaru Aglomeracji Poznańskiej". Projekt zakończy się w 2015 roku.

Poznań wygrał konkurs na badanie "powiązań funkcjonalno-przestrzennych w zakresie parkingów dla obszaru Aglomeracji Poznańskiej". Pierwotnie został on rozstrzygnięty w grudniu 2013 roku. Wówczas Poznań plasował się na 6 miejscu listy rezerwowej. Jednak w maju 2014 roku Poznań otrzymał z ministerstwa oficjalne pismo informujące, że dofinansowanie jest możliwe.

To dla nas wyróżnienie, że uznano Poznań za miasto, które jest w stanie realizować w krótkim czasie tak duży projekt z zakresu transportu. Stąd pewnie 90% dofinansowanie z UE. Występowaliśmy wcześniej z takim projektem, bo ma on pomóc nam i sąsiednim samorządom w stworzeniu i realizacji polityki parkingowej na miarę potrzeb naszych mieszkańców - ocenia zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński.

Są trzy cele poznańskiego projektu. Chcemy dążyć do uzyskania kompromisu jednostek samorządu terytorialnego (JST) na płaszczyźnie strategicznej poprzez opracowanie do roku 2015 Spójnej Polityki Parkingowej dla Metropolii Poznań. Chcemy też podnieść i usystematyzować wiedzę na temat preferencji i oczekiwań mieszkańców. Liczymy też na podniesienie do roku 2015 potencjału inwestycyjnego JST - informuje Violetta Wabińska-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UMP.

Projekt zakończy się w 2015 roku. W tym czasie dzięki unijnym pieniądzom przeprowadzone zostaną analizy popytu na parkingi. Zostaną przeprowadzone specjalne konsultacje z mieszkańcami. A zebrane opinie pozwolą na przygotowanie potrzebnych dokumentów przedinwestycyjnych. Tego zrobimy to w ujęciu aglomeracyjnym. Wskazane zostaną miejsca (w Poznaniu i aglomeracji) pod parkingi, zasady ich funkcjonowania (te poza miastem powiązanie z PKP), te w mieście ze zbiorowym transportem miejskim (A+T), sposób obsługi czy optymalna wielkość - informuje Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Dzięki projektowi Poznań uzyska właściwą wiedzę na przykład o realizacji pomysłów parkingów typu Park & Ride, o których w naszym mieście mówi się już od lat. Przypomnijmy parkingi typu Park&Ride pozawalają kierowcom zostawić swój samochód w bezpiecznym miejscu za określoną cenę karty parkingowej. Karta ta jest o tyle wygodna, że umożliwia nam poruszanie się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. Głównym problemem związanym z budową parkingów Park&Ride jest brak zainteresowania potencjalnych inwestorów. Być może dzięki przeprowadzonym badaniom sytuacja się zmieni.

Czy nowe parkingi są w mieście potrzebne?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro