Reklama
Reklama

Poznańscy naukowcy udostępnią swoje archiwum

fot. J. Burszta, 1957
fot. J. Burszta, 1957

Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o cyfrowych repozytoriach fotografii i stronach, które udostępniają stare zdjęcia Poznania. W ten nurt działań postanowili włączyć się naukowcy z poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, którzy udostępnią instytutowe archiwum w Internecie, a najciekawsze zdjęcia zaprezentują na wystawie w Starym Browarze.

Od kilku miesięcy trwają w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM prace nad utworzeniem Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty, w którym zaprezentowane zostaną materiały zebrane przez kolejne pokolenia badaczy związanych z instytutem - W projekcie chodzi głównie o uwolnienie tych zasobów i umożliwienie dostępu do nich wszystkim zainteresowanym spoza świata naukowego i akademickiego - wyjaśnia Agata Stanisz, koordynatorka projektu.

Zebrane materiały dotyczą wielu regionów Polski i świata, ale duża część z nich pochodzi z Wielkopolski - Zdjęcia są absolutnymi unikatami, pokazują jak wyglądała m.in. Wielkopolska w latach 50, 60, 70 i 80 XX wieku. Są fotografie starych budynków, całych uliczek, ludzi przy pracy, elementów wyposażenia wiejskich domów. Szczególnie cenne są te pokazujące życie społeczne i rodzinne - zabawy i festyny, wesela, procesje, komunie - opowiada Stanisz. Unikatowe są też zdjęcia z badań prowadzonych przez poznańskich naukowców w latach 70-ych w Afganistanie - Grupa poznańskich naukowców dokumentowała kulturę, której śladów próżno dzisiaj szukać. To być może ostatnia dokumentacja dokonana przed radziecką interwencją w tym kraju - dodaje Stanisz.

Archiwum zostanie udostępnione w Internecie, ale jego pomysłodawczynie chciałyby też dotrzeć do szerszej publiczności i zaprezentować wybrane materiały na profesjonalnej wystawie w Słodowni Starego Browaru - Zdjęcia nigdy nie były pokazywane publicznie - owszem można je znaleźć w licznych publikacjach, ale w takiej artystycznej formie i aranżacji będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych po raz pierwszy - mówi Stanisz.

Projekt jest finansowany z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale niestety środki przekazane przez ministerstwo nie wystarczą na jego realizację. Pomysłodawczynie projektu postanowiły wykorzystać popularne w ostatnim czasie finansowanie crowdfundingowe - Pomysł wziął się z oczywiście z konieczności - dotychczasowe dofinansowanie, które zdobyliśmy jest niewystarczające, żeby wystawę zrealizować w pełni profesjonalnie i na takim poziomie, na jakim założyliśmy. Drugim powodem była też chęć uspołecznienia tego projektu, aby każdy miłośnik starej fotografii lub tradycyjnego wielkopolskiego krajobrazu mógł w pewien sposób poczuć się twórcą tej wystawy - podsumowuje Stanisz. Zbiórka środków prowadzona w serwisie polakpotrafi.pl, a autorki projektu chciałyby zebrać 5000 złotych. W ciągu pierwszych czterech dni udało się już pozyskać prawie 2300 złotych.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro