Reklama
Reklama

Hamaki, poduchy i atrakcje na placu Wolności: szykują Generator Malta

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Od poniedziałku na placu Wolności funkcjonować będzie Generator Malta w ramach Malta Festival. Na plac powrócą hamaki, z których tak chętnie korzystano w ubiegłym roku. Będą też poduchy, kuchnia, spektakle, koncerty i wielka mapa Ameryki Łacińskiej.

Przez trzy tygodnie plac Wolności będzie sercem Malta Festival, który rusza w najbliższy poniedziałek, 9 czerwca. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest "Ameryka Łacińska: Mieszańcy". - W ciągu trzech czerwcowych tygodni pragniemy pokazać, jak blisko nas jest Ameryka Łacińska i jak oryginalne i inspirujące jest jej życie artystyczne. Nie chcemy "odkrywać Ameryki". Staramy się uniknąć pozycji nowego kulturalnego kolonizatora, który z zachwytem ugruntowanym na przemocy podbija nowy ląd. Prosimy raczej o to, by artyści z Ameryki Łacińskiej pomogli nam zweryfikować własne poglądy, pozycje, poszerzyli nasze spektrum widzenia. Chcemy ich ugościć i zaprosić do rozmowy o współczesnym świecie, w którym skala globalna bardzo nas do siebie przybliża - wyjaśnia Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Wśród gwiazd festiwalu jest m.in. Damon Albarn - wokalista zespołu Blur i współzałożyciel grupy Gorillaz. Artysta pojawi się na scenie w Starej Gazowni 29 czerwca, a przed nim wystąpi poznański zespół Rebeka. Wśród innych muzycznych gości festiwalu są m.in. Matias Aguayo, Pictorial Candi czy Mighty Oaks.

Wśród teatralnych punktów programu wiele kontrowersji wzbudza projekt kuratora wystawy (Rodrigo Garcia), który do Poznania przywozi spektakl "Golgota Picnic". Do naszego miasta przyjedzie też choreograf Anne Teresa de Keersmaeker, która swoimi choreografiami inspiruje przedstawicieli popkultury i twórców teatralnych.

A to wciąż tylko część atrakcji. Wiele będzie się działo na placu Wolności, który już zamienia się w Generator Malta. - Już od 9 czerwca zapraszamy do wspólnego działania, bycia ze sobą, stawiania pytań o otaczającą nas rzeczywistość poprzez udział w projektach artystycznych, zabawę oraz publiczną debatę, w ramach Generatora Malta - zachęcają organizatorzy festiwalu.

Na placu pojawią się popularne w ubiegłym roku hamaki oraz poduchy. Rano odbywać się tutaj będą zajęcia z Zumby i Capoeiry, będzie też można zagrać w bule, badmintona i wziąć udział w warsztatach. Nie zabraknie też zajęć z tańca latino. Na placu pojawi się ogromna mapa Ameryki Łacińskiej z elementami gry planszowej, po której będzie się można przespacerować. Organizatorzy chcą też zachęcić poznaniaków do spędzenia jednej nocy na placu z... kocem. Oczywiście będzie także okazja, by spróbować przysmaków z Wolno Kuchni, w której królować będzie polsko-latynoskie menu.

Program wydarzeń jest bardzo bogaty, więc tym bardziej zachęcamy do tego, by znaleźć w nim coś dla siebie (pełny program TUTAJ).

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro