Reklama

Kultura: Sprawdzam. O "Carmen" i "Jeżycjadzie"

W najnowszym odcinku "Kultura:Sprawdzam" rozmawiamy o Bartku Sabeli - laureacie nagrody "Bursztynowego Motyla", o premierowej Carmen w Poznańskiej Operze i punkowej realizacji "Teren Badań :Jeżycjada" Weroniki Szczawińskiej.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Już po raz 19 wręczono w Poznaniu Nagrodę "Bursztynowego Motyla". Nagroda literacka przyznawana za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Ustanowiono ją w 1996 r. ku pamięci znanego w Polsce i na świecie poznańskiego obieżyświata Arkadego Fiedlera. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, pomysłodawca konkursu, postanowiła w ten sposób przywrócić rangę tej literaturze. Statuetkę wręczaną co roku w Puszczykowie funduje Wojciech Kruk, a nagrodę pieniężną przyznaje wojewoda wielkopolski. W tym roku laureatem został debiutant: Bartek Sabela, niezwykle błyskotliwy obserwator i reportażysta podróży do Uzbekistanu. Kraj ten i jego mieszkańcy stali się bohaterami znakomitej książki "Może morze powróci" - nagrodzonej w konkursie literackim. O książce rozmawiamy z jurorami konkursu: Grażyną Wrońską i Arkadym Fidlerem.

Również Carmen ma długą historię jeżeli chodzi o inscenizacje na poznańskiej scenie. Ostatnia realizacja miała miejsce w 2000 roku. Najnowsza interpretacja jest dziełem Denisa Kriefa, który postanowił odetchnąć Carmen od hiszpańskiego temperamentu. Reżyser mówi "Carmen" była Francuską. Powołuje się też na to Bassem Akiki, świetny dyrygent, który powrócił do Poznania po 2 latach od premiery spektaklu "Slow Man" i poprowadził orkiestrę Teatru Wielkiego w iście francuskim duchu, odnosząc się do tradycji Bizeta. Premierę podsumowujemy z Aliną Kurczewską i Martą Łuczkowską.

Ostatnim punktem programu jest premiera spektaklu Weroniki Szczawińskiej i Agnieszki Jakimiak, które dokonały analitycznej dekonstrukcji "Jeżycjady" i wyciągnęły z niej inspiracje obyczajowe do napisania 17 punkowych utworów. Za muzykę do tego koncertu odpowiedzialny jest Krzysztof Kaliski. Spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem zarówno w Poznaniu ( w ramach cyklu "My, Mieszczanie" Tomasza Platy, organizowanego przez CK Zamek) , jak i w Warszawie (koproducentem jest Komuna//Warszawa). O spektaklu rozmawiamy z Tomaszem Kowalskim i Anią Szamotułą.

Zapraszamy!

Jakie inscenizacje bardziej Cię interesują?

  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro