Reklama
Reklama

Od czwartku Juwenalia: cztery dni koncertów przy INEA Stadionie

Ubiegłoroczne Juwenalia | fot. Piotr Raczkowski
Ubiegłoroczne Juwenalia | fot. Piotr Raczkowski

W czwartek na terenie przy INEA Stadionie rozpoczynają się poznańskie Juwenalia. Choć organizatorzy podkreślają, że impreza ma zupełnie inny charakter niż Wielkie Grillowanie UAM (które zostało przerwane po pierwszym dniu), trudno tych wydarzeń nie porównywać.

Już w połowie kwietnia informowaliśmy o nowej lokalizacji i terminie tegorocznych Juwenaliów. Pierwszy raz odbędą się w czerwcu (w dniach 5-9) na terenie przy INEA Stadionie. - Stadion AZSu stał się po prostu za mały. W nowej lokalizacji będziemy mogli zrobić trzy niezależne wejścia, pojawią się cztery sceny. Scena główna, scena dla zespołów studenckich, a także dwie sceny w namiotach z muzyką klubową - wyjaśniał wówczas Krzysztof Paisert, rzecznik Juwenaliów.

Nowa będzie także trasa pochodu studentów. Żacy wyruszą w czwartek o 17.00 z terenu przy Hali Arena i udadzą się w kierunku stadionu przy ul. Bułgarskiej. Uczestnik pochodu, który będzie mieć najlepsze przebranie utrzymane w klimacie 1989 roku otrzyma nagrodę - wycieczkę zagraniczną. Natomiast uczelnia, która przygotuje najlepsze przebranie dla swoich reprezentantów otrzyma w prezencie... 20 zgrzewek piwa.

Wiadomo już, kto zagra podczas poznańskich Juwenaliów. W czwartek na scenie pojawią się m.in. Strachy na Lachy i Habakuk, w piątek Tom Novy, Freemasons, neeVald oraz Brainfreezer, w sobotę Rust, Kult, Farben Lehre i Cała góra barwinków, a w niedzielę Te-Tris & Pogz, Sokół i Marysia Starosta, Zeus oraz Bas Tajpan & Bob One. Studenci na teren imprezy wejdą bezpłatnie (po okazaniu legitymacji), a wszyscy pozostali muszą zapłacić za bilet (15 lub 20 zł za jednodniową wejściówkę).

Przed Juwenaliami pojawią się obawy, że impreza może się skończyć tak jak majowe Wielkie Grillowanie UAM. Miało trwać dwa dni, ale skończyło się po czwartkowych koncertach. W piątek rano pisaliśmy o zdemolowanych tramwajach, które kursowały nocą na Piątkowo - na przystankach m.in. wyrywano z nich drzwi. W pobliżu Kampusu Morasko, na torach kolejowych, znaleziono też ciało 22-letniego studenta. Organizatorzy Wielkiego Grillowania ostatecznie zdecydowali, by piątkowe koncerty odwołać.

Organizatorzy Juwenaliów podkreślają, że zaplanowana na najbliższy weekend impreza ma zupełnie innych charakter niż Wielkie Grillowanie. Ich zdaniem jest to wydarzenie większe i miejskie, a nie wyłącznie studenckie. Pojawią się tutaj ochroniarze (jak na każdej imprezie masowej), którzy będą dbać o bezpieczeństwo uczestników. Ważną kwestią jest także możliwość dostania się do domu po zakończonych nocą koncertach.

Studenci i nie-studenci uczestniczący w tegorocznych Juwenaliach będą mogli wrócić z INEA Stadionu do centrum miasta dodatkową linią tramwajową. - W efekcie rozpoczętych 18 kwietnia rozmów z Zarządem Transportu Miejskiego, do których dołączyło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uprzejmie informujemy, iż podczas Festiwalu Muzycznego Juwenalia obsługę pasażerską na trasie BAŁTYK - INEA STADION - BAŁTYK zapewnią dodatkowe składy tramwajowe. Bimby po północy będą podstawiane w miarę zapotrzebowania na przystanku INEA Stadion (ul. Grunwaldzka). Składy kursować będą na trasie powrotnej wyłącznie z jednym przystankiem pośrednim na Rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego - wyjaśniają organizatorzy.

- Zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla uczestników Juwenaliów różni się od sytuacji z Wielkiego Grillowania UAM - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Na INEA Stadionie regularnie odbywają się mecze piłkarskie, na które zapewniamy dojazd kibicom. Ta trasa jest więc już przetestowana pod kątem obsługi imprez masowych - zapewnia.

Od organizatorów Juwenaliów wiemy, że podczas koncertów działać będą tzw. teamy transportowe, których zadaniem będzie m.in. informowanie uczestników imprezy o tym skąd odjeżdżają tramwaje czy ewentualne uspokojenie zniecierpliwionych osób czekających na tramwaj. Równocześnie organizatorzy przyznają, że nie spodziewają się problemów z transportem, ponieważ z INEA Stadionu można dojechać w każdą stronę Poznania, a poza tym zapewniony zostanie dodatkowy tabor, do którego wszyscy powinni się zmieścić.

Juwenalia odbywają się pod patronatem epoznan.pl. Zobacz spot promujący imprezę:

Czy weźmiesz w tym roku udział w Juwenaliach przy INEA Stadionie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro