Reklama
Reklama

Drwią z Męki Jezusa Chrystusa?

Golgota Piknik Rodrigo Garcii ma być jednym z najważniejszych punktów w programie tegorocznego Festiwalu Malta. Przeciw wystawieniu spektaklu protestują środowiska katolickie. Poznański Związek Patriotyczny zebrał już kilkadziesiąt tysięcy podpisów w tej sprawie.

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta rozpocznie się za dwa tygodnie. Kuratorem tegorocznej edycji jest Rodrigo Garcia, a jego spektakl "Golgota Picnic" zostanie wystawiony w trakcie festiwalu. Przeciwko wystawianiu tej sztuki protestują środowiska katolickie - Nie chcemy pozwolić na to, żeby inni ludzie byli demoralizowani - wyjaśnia Bogdan Freytag, Poznański Związek Patriotyczny Wierni Polsce.

Przeciwnicy spektaklu twierdzą, że przedstawiona w nim jest groteskowa wizja męki Jezusa Chrystusa. Organizatorzy festiwalu nie chcieli komentować sprawy przed kamerą, a do redakcji przysłali tylko lakoniczne oświadczenie, w którym czytamy - Rolą festiwalu artystycznego jest poruszanie kwestii kluczowych dla zrozumienia współczesnego świata w jego złożoności. A program Malta Festival (...) konfrontuje widzów z tematami istotnymi, nawet jeśli nie zawsze zgadzamy się z ich ujęciem.

Protestujący domagają się odwołania spektaklu, a nawet odwołania festiwalu. W Internecie pod protestem w tej sprawie podpisało się ponad 30000 osób - Szans na odwołanie festiwalu nie widzę. To obrażałoby wielu widzów, którzy chcą iść również na inne spektakle - mówi Ryszard Grobelny, prezydent miasta. Problemu nie widzą radni SLD - Przedstawienie jest biletowane, odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu - to będzie w sali CK Zamek. Więc nie ma tu mowy o publicznym działaniu - twierdzi Adrian Kaczmarek, radny SLD.

Problem w tym, że miasto wspiera festiwal z publicznych pieniędzy - Nie może być sposobem na ratowanie tego festiwalu, ogniskowanie uwagi publicznej na wątpliwej jakości sztuce, która budzi kontrowersje - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS. Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie, a bilety na niego kosztują 15 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro