Reklama
Reklama

Akademicki Klub Obywatelski przeciwko uhonorowaniu Wojciecha Jaruzelskiego

Wojciech Jaruzelski wśród przywódców państw Układu Warszawskiego 1987 | fot. wiki
Wojciech Jaruzelski wśród przywódców państw Układu Warszawskiego 1987 | fot. wiki

Wojciech Jaruzelski zmarł 25 maja po długiej chorobie. Kilka dni temu podjęto decyzję, że kontrowersyjny polityk zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Wiele środowisk sprzeciwia się tej decyzji, a głos w tej sprawie zabrał też Akademicki Klub Obywatelski z Poznania.

Wojciech Jaruzelski od lat czterdziestych związany był z aparatem władzy PRL. Służył w Informacji Wojskowej, która zajmowała się między innymi walką z byłymi żołnierzami Armii Krajowej. W kolejnych latach bardzo szybko awansował. Na stopień generała został awansowany w wieku 33 lat. W okresie PRL piastował między innymi funkcje Ministra Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego, I Sekretarza KC PZPR, premiera PRL, Przewodniczącego Rady Państwa. Jest odpowiedzialny za interwencję polskiej armii w trakcie tzw. Praskiej Wiosny, brał udział w antysemickich działaniach 1968 roku, nadzorował tłumienie robotniczych wystąpień w grudniu 1970 roku, a przede wszystkim odpowiada za wprowadzenie w 1981 roku stanu wojennego. Jego zwolennicy twierdzą jednak, że to właśnie dzięki Wojciechowi Jaruzelskiemu zmiany ustrojowe w Polsce nastąpiły w sposób bezkrwawy. Sam Wojciech Jaruzelski został zresztą pierwszym prezydentem III Rzeczpospolitej Polskiej.

Decyzja o pochowaniu Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach budzi ogromne kontrowersje, a niektóre środowiska zapowiadają nawet próbę zablokowania pogrzebu. Głos w tej sprawie zabrał też Akademicki Klub Obywatelski, który skupia naukowców poznańskich uczelni - W trosce o zgodne z prawdą rozumienie przez młode pokolenie Polaków najnowszej historii Polski musimy zadbać, aby nie doszło do żadnych prób relatywizacji zbrodni oraz gloryfikacji tej niezwykle szkodliwej postaci naszej historii, a do takich działań zaliczyć trzeba wybór miejsca pochówku - czytamy w oświadczeniu AKO. Uroczystości pogrzebowe mają rozpocząć się w piątek o godzinie 14.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro