Reklama
Reklama

Poznań Główny: zwiedzali nowe wagony

Choć już od ponad miesiąca kursują na regularnej trasie, wciąż wzbudzają spore zainteresowanie miłośników kolei. W niedzielę na dworcu Poznań Główny można było zobaczyć najnowsze wagony PKP Intercity, które wyprodukowano w poznańskiej Fabryce Pojazdów Szynowych.

W sierpniu 2012 roku rozstrzygnięto przetarg na dostarczenie PKP Intercity 25 nowych wagonów. Wygrała go poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych. Zakład otrzyma za wyprodukowanie pojazdów ponad 175 milionów złotych, z czego 65 milionów pochodzi z Unii Europejskiej. Było to pierwsze zamówienie nowych wagonów przez PKP Intercity od 2008 roku.

Już na początku informowano, że nowe wagony będą obsługiwać trasę Wrocław - Poznań - Inowrocław - Bydgoszcz - Tczew - Gdynia. PKP Intercity w kwietniu odebrało 9 z 25 zamówionych wagonów. Są to cztery wagony przedziałowe pierwszej klasy oraz 5 przedziałowych drugiej klasy. I choć pierwszy pociąg zestawiony z tych wagonów (TLK Mieszko) wyruszył w trasę już 15 kwietnia, nowoczesne wagony wciąż wzbudzają zainteresowanie mieszkańców.

W niedzielę prezentowano je na dworcu Poznań Główny. "Zwiedzający" mogli przejść się po wagonie klasy 2 oraz po dwóch wagonach klasy pierwszej. Atrakcją była też możliwość wejścia do kabiny maszynisty. - Pozazdrościć temu, kto będzie miał przyjemność nimi podróżować. Przyjemność - tak właśnie jednym słowem mogę opisać podróż w tych wagonach. Jak dla mnie super - przyznaje Paweł, autor nagrania z niedzielnego pobytu wagonów w Poznaniu.

Wagony są przystosowane do prędkości 160 km/h, mają ergonomiczne fotele, klimatyzację, a także nowoczesne toalety. Wyposażono je w gniazda elektryczne, urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej, wieszaki na rowery czy przewijaki dla niemowląt. Wewnątrz istnieje także system monitoringu przedziałów. Część wagonów dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pozostałe wagony mają zostać dostarczone do PKP Intercity w najbliższych tygodniach. Na trasę wyruszą jeszcze przed wakacjami. Będą to wagony bezprzedziałowe i przedziałowe pierwszej oraz drugiej klasy.

W poniedziałek i wtorek w godzinach 10.00 - 14.00 nowe wagony będą prezentowane w Tczewie (poniedziałek) oraz na dworcu Gdynia Główna (wtorek).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro