Reklama
Reklama

Wybory do europarlamentu wygra PiS?

Jak wynika z danych zebranych z 91% obwodowych komisji wyborczych, w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów Polaków zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Około 1% mniej uzyskała Platforma Obywatelska. W europarlamencie swoich przedstawicieli będą też mieć SLD-UP, PSL oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane zebrane z 91% obwodowych komisji wyborczych. Choć początkowo informowano, że w wyborach najwięcej głosów uzyskała Platforma Obywatelska, obecnie na czele jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,35% głosów (19 mandatów). PO znajduje się na drugim miejscu z 31,29% głosów (19 mandatów).

Według danych PKW swoich przedstawicieli w europarlamencie będą mieć jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy (5 mandatów), który uzyskał 9,55% głosów, Po 7,21% uzyskały Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (to daje po 4 mandaty).

W Wielkopolsce Platforma Obywatelska znacząco pokonała Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 33 % głosów, gdy PiS zdobył ich 24,6%. SLD w naszym regionie może się pochwalić 12,7% głosów, PSL blisko 10% głosów, a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego blisko 7 procentami głosów.

W wyborach progu wyborczego nie przekroczyły: Europa Plus Twój Ruch, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Polska Razem Jarosława Gowina i Ruch Narodowy. Frekwencja w kraju wyniosła 23,27%.

Do wzięcia w skali kraju jest 51 mandatów eurodeputowanych. Ile z nich przypadnie dla Wielkopolski? Tego jeszcze w stu procentach nie wiadomo. Z danych sondażowych late poll IPSOS dla TVN24 wynika, że Wielkopolskę w parlamencie europejskim będą reprezentować Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), Ryszard Czarnecki (PiS), Krystyna Łybacka (SLD-UP) i Andrzej Grzyb (PSL). Być może będzie to również Adam Szejnfeld (PO).

Dane ze 100% obwodów wyborczych mają zostać zaprezentowane w poniedziałek w godzinach wieczornych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
67.88 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro