Reklama
Reklama

PGNiG szuka gazu w Wielkopolsce

fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje gazu w Wielkopolsce. Wiercenie pierwszego nowego otworu na złożu gazu ziemnego Brońsko już trwa. Jeszcze w tym roku mają powstać trzy kolejne.

Jak wyjaśnia Dorota Gajewska, rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, rozpoczęto wiercenie nowego otworu eksploatacyjnego gazu ziemnego Brońsko 27. - Otwór ma za zadanie udostępnić udokumentowane złoże gazu ziemnego Brońsko i zapewnić wydobycie gazu ze złoża na stabilnym poziomie w dłuższym okresie czasu. Wiercenie jest planowane do głębokości 2235 metrów - wyjaśnia.

Na jednym nowym otworze się nie skończy. Spółka chce wywiercić trzy kolejne jeszcze w tym roku. - Pierwotne zasoby geologiczne gazu ziemnego w złożu Brońsko wynosiły 28 mld m3, a wydobywalne 23,8 mld m3. Od początku eksploatacji wydobyto ze złoża około 6,5 mld m3, co oznacza, że do wydobycia mamy jeszcze ponad 17 mld m3 gazu - dodaje.

Złoże znajduje się w okolicy Kościana. Odkryto je pod koniec lat 90-tych, a eksploatację rozpoczęto w 2001 roku. Gaz tu wydobyty trafia do kopalni Kościan-Brońsko.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro