Reklama
Reklama

Spór wokół dymisji Ewy Wójciak

To może być najgłośniejsza dymisja tego roku w Poznaniu. Dwustu sześćdziesięciu twórców, społeczników i naukowców napisało do prezydenta list w proteście przeciwko jego zamiarowi zwolnienia Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektor Teatru Ósmego Dnia.

O tym, że prezydent Ryszard Grobelny zamierza odwołać Ewę Wójciak pisaliśmy już kilka dni temu. Informacja ta wywołała oburzenie wśród zwolenników dyrektor Teatru Ósmego Dnia - Od kilku lat jesteśmy świadkami gorszącego zjawiska szykanowania Teatru Ósmego Dnia przez urzędników miejskich. Teatr nękany jest ciągłymi kontrolami, które nie wykazują uchybień, a dezorganizują pracę Teatru, utrudnianiem wyjazdów na spektakle zagraniczne i krajowe, obcinaniem dotacji i innymi szykanami - czytamy w petycji, którą podpisało 260 osób.

Dyrektor Wydziału Kultury dziwi się takiej interpretacji, bo według niego prezydent Poznania musi reagować na nieprawidłowości, których dopuszcza się Wójciak - Pani dyrektor Ewa Wójciak uznała, że sama będzie decydowała, kiedy pójdzie na urlop, kiedy pójdzie na bezpłatny kilkutygodniowy urlop, kiedy i gdzie pojedzie na delegację służbową, a to wszystko odbywa się w taki sposób, że wydaje polecenie swojej zastępcy, która podpisuje takie decyzje, a nie jest do tego uprawniona - tłumaczy Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Kultury. Dziś w Teatrze Ósmego Dnia nie udało nam się porozmawiać z Ewą Wójciak, która jest na urlopie do niedzieli.

Zdaniem Anny Wachowskiej-Kucharskiej szefowa Ósemek nie podlega prezydentowi, mimo że teatr jest instytucją finansowaną przez miasto - Są konkretne zapisy ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej, które jasno wskazują na to, że dyrektor instytucji kulturalnej nie podlega prezydentowi, ponieważ nie jest to urzędnik - tłumaczy Wachowska-Kucharska.

Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie przyszłości Ewy Wójciak. Na razie czeka na opinie związku zawodowego Teatru Ósmego Dnia, Ministerstwa Kultury i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Decyzja w tej sprawie może zapaść w połowie czerwca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro