Reklama
Reklama

Nowe stacje rowerowe do 15 czerwca. Jedna z nich jednak bliżej parku Wilsona?

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Tuż przed otwarciem Bramy Poznania w jej sąsiedztwie pojawiła się nowa, ósma, stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego. Kolejnych osiem stacji ma stanąć w mieście do 15 czerwca. Jedna z lokalizacji prawdopodobnie się zmieni.

Do 15 czerwca w naszym mieście pojawi się 8 nowych stacji Poznańskiego Roweru. System będzie się składał z 16 stacji ze 170 rowerami. Od 30 kwietnia poznaniacy mogą korzystać z najnowszej stacji - znajduje się tuż przy Bramie Poznań ICHOT.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W lutym odbywały się konsultacje w sprawie lokalizacji nowych stacji rowerowych. Mieszkańcy wskazali osiem miejsc, w których ich zdaniem powinny się one pojawić. Ostatecznie w sześciu z ośmiu lokalizacji wskazanych przez poznaniaków rzeczywiście staną stacje. Dwie kolejne lokalizacje "są podyktowane założeniami całościowej koncepcji rozwoju PRM", a ostatnia została wykonana w ramach inwestycji Brama Poznania.

Już pod koniec kwietnia informowaliśmy, że nowe stacje rowerowe pojawią się w następujących miejscach:

W WYNIKU KONSULTACJI:
- Ogrody, pętla tramwajowa (pierwsze miejsce w konsultacjach)
- Rynek Jeżycki (drugie miejsce w konsultacjach)
- skrzyżowanie Matejki/Szylinga (jedenaste miejsce w konsultacjach, zamiast zajmującego trzecie miejsce Parku Wilsona, w którym stacja nie stanie ponieważ nie ma na to zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków - zdecydowano się na wybór tego skrzyżowania, gdyż znajduje się w pobliżu Parku Wilsona)
- ulica Słowiańska (czwarte miejsce w konsultacjach)
- Rynek Wildecki (piąte miejsce w konsultacjach)
- skrzyżowanie Bukowska/Przybyszewskiego (zastąpi Rynek Bernardyński, który zajął szóste miejsce w konsultacjach, gdyż nie uzyskano zgody właściciela gruntu na ustawienie tam stacji - samo skrzyżowanie zajęło siódme miejsce w konsultacjach społecznych)

POZA KONSULTACJAMI:
- pętla tramwajowa na os. Jana III Sobieskiego
- Kampus Morasko.

Prawdopodobnie w wymienionych wyżej lokalizacjach pojawi się pewna zmiana. Stacja rowerowa zamiast na skrzyżowaniu ulic Matejki i Szylinga stanie prawdopodobnie bliżej parku Wilsona. Z taką propozycją wyszła Komisja Rewitalizacji Rady Miasta i została ona zaakceptowana. Stacja miałaby stanąć przy skrzyżowaniu ulic Berwińskiego i Głogowskiej.

- Rzeczywiście pojawiła się taka propozycja i wiele wskazuje na to, że stacja stanie we wskazanym miejscu - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Trzeba jednak najpierw załatwić wszelkie formalności - podkreśla.

Firma Nextbike, która wygrała przetarg na montaż nowych stacji, ma czas do 15 czerwca na ukończenie inwestycji. - Gdy tylko będziemy mieć informacje o zamontowaniu nowych stacji, na pewno będziemy je przekazywać poznaniakom. Zależy nam na tym, by z systemu korzystano - kończy Trzebiatowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
63.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro