Reklama
Reklama

Budynek Półwiejska 2 będzie wyższy. Jest decyzja wojewody

Wersje wyższa i niższa Półwiejskiej 2 | fot. materiały inwestora
Wersje wyższa i niższa Półwiejskiej 2 | fot. materiały inwestora

W marcu informowaliśmy o zmianach w projekcie budynku Półwiejska 2, który powstaje u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza. Zmiany dotyczyły przede wszystkim wysokości obiektu - inwestor chciał, by budynek był wyższy. W kwietniu pojawiły się odwołania mieszkańców, ale już wiadomo, że projekt będzie realizowany w zmienionej wersji.

Mieszkańcy okolicy powstającego budynku Półwiejska 2 przy placu Wiosny Ludów protestowali od lat w obawie, że nowy obiekt znacznie ograniczy dostęp światła do ich mieszkań. Gdy pojawił się projekt powstającego obecnie budynku oprotestowano go, ale ostatecznie, po ogłoszeniu decyzji o obniżeniu budynku, inwestycja mogła ruszyć.

Prace trwają tu od kilku miesięcy. Już w połowie marca pisaliśmy, że wizualizacje Półwiejskiej 2, które prezentowano do tej pory, mogą już nie być aktualne. Na początku marca inwestor otrzymał zmienione pozwolenia na budowę obiektu. Tajemniczo poinformował, że chodzi o zmiany na ostatnich kondygnacjach budynku. Jak udało nam się ustalić, Półwiejska 2 miała urosnąć o jedną kondygnację.

- Wydana w dniu 3 marca decyzja Prezydenta Miasta Poznania o zmianie pozwolenia na budowę upoważnia inwestora do wprowadzenia zmian w realizowanym budynku, polegających na cofnięciu krawędzi poziomów +3 i +4 od linii ulicy Półwiejskiej oraz wybudowaniu dodatkowego poziomu +5, znacznie wycofanego w stosunku do krawędzi niższych kondygnacji. Na kondygnacjach poniżej +3 zmiany nie są projektowane - wyjaśniał nam Zespół Deptak Projekt P2, inwestor.

W kwietniu głos w sprawie inwestycji zabrali okoliczni mieszkańcy. Złożono odwołania od decyzji Prezydenta Miasta Poznania o zmianie pozwolenia na budowę budynku Półwiejska 2. Dziś już wiadomo, że budynek będzie realizowany zgodnie ze zmienionym projektem (zakładającym wyższy budynek). - W dniu 12 maja decyzją Wojewody Wielkopolskiego została podtrzymana decyzja z dnia 27 lutego o zmianie pozwolenia na budowę, tym samym zmiana pozwolenia stała się ostateczna - informuje inwestor. - W związku z powyższym budowa będzie kontynuowana zgodnie ze zmienionym projektem, opracowanym przez pracownię Borkowicz i Partnerzy. Podtrzymanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę kończy niepewność, co do tego jaki budynek zostanie zrealizowany - dodaje.

Wyższą wersję budynku na naszym portalu chwalił m.in. krytyk architektury Jakub Głaz. Zadowolony z decyzji jest także radny osiedlowy ze Starego Miasta Michał Kondella. - To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy trzymają kciuki za tą pechową, ale i jak ważną dla wizerunku tego miejsca inwestycję - wyjaśnia. - Zmiana w projekcie będzie bardzo korzystna dla ogólnego wizerunku budującego się obiektu i lepiej wpisze go w najbliższe otoczenie - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro