Reklama
Reklama

Poznań wśród liderów pod względem liczby centrów handlowych w mieście

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Pracownicy poznańskiego Urzędu Miasta we współpracy z Colliers International przygotowali raport na temat rynku nieruchomości w naszym mieście. Jak się okazuje - Poznań znajduje się na drugim miejscu w kraju pod względem poziomu nasycenia powierzchnią handlową. Tymczasem w piątek otwarty zostanie nowy dyskont na Ratajach.

Jak wynika z najnowszego raportu "Poznański rynek nieruchomości 2014", w naszym mieście i okolicy działa 18 centrów handlowych. - Na koniec 2013 roku podaż powierzchni handlowej w aglomeracji poznańskiej wyniosła 617,5 tysiąca metrów kwadratowych w ramach 18 obiektów, co uplasowało ten region na czwartej pozycji wśród największych polskich aglomeracji - czytamy w raporcie.

Ale jeszcze ciekawsze są dane dotyczące poziomu nasycenia powierzchnią handlową. Poznań w tym rankingu znajduje się na drugim miejscu (757 m2/1000 mieszkańców) po Wrocławiu (759 m2/1000 mieszkańców). Łącznie na terenie naszej aglomeracji działa obecnie 1540 sklepów i punktów usługowych na terenie centrów handlowych. Wkrótce pojawią się nowe obiekty handlowe w mieście - budowane obecnie Półwiejska 2, Galeria Dębiec i Galeria A2. Prawdopodobnie do czerwca zacznie się budowa CH Łacina na Ratajach, w którym znajdzie się blisko 300 sklepów i punktów usługowych (będzie to największe centrum handlowe w naszej aglomeracji).

- Ofertę handlową aglomeracji poznańskiej uzupełniają mniejsze obiekty handlowe - poniżej 5 tysięcy m2 powierzchni najmu, wolnostojące markety budowlane typu "Dom i Ogród" (np. Castorama) czy typy cash&carry (np. MAKRO) - dodają autorzy raportu. Jeszcze w tym tygodniu w Poznaniu, na os. Bohaterów II Wojny Światowej, zostanie otwarty nowy dyskont - pierwszy w mieście sklep tego typu sieci Czerwona Torebka. W piątek o godzinie 9.00 pierwsi klienci zrobią tu zakupy. Sklep ma oferować produkty z szerokiej gamy (od spożywczych przez kosmetyki do chemii gospodarczej) w cenach hurtowych przy zakupie jednej sztuki. Poznański dyskont tej sieci będzie pierwszym działającym w Wielkopolsce i trzynastym w kraju.

W raporcie przygotowanym przez urzędników i specjalistów z Colliers International podsumowano także liczbę hoteli czy biur w mieście. Do lutego 2014 roku w Poznaniu mieliśmy 64 skategoryzowane hotele (w tym trzy pięciogwiazdkowe), a obecnie trwa budowa tylko jednego nowego obiektu - hotelu PURO. W przypadku biur - w Poznaniu jest ich mnóstwo. Całkowita ich powierzchnia na koniec 2013 roku wyniosła blisko 266 tysięcy metrów kwadratowych. W budowie jest kolejnych 70 tysięcy metrów kwadratowych biur. Równie istotne są powierzchnie magazynowe, których w Poznaniu także nie brakuje. Obecnie dysponujemy 910 tysiącami m2 powierzchni magazynowej, a w budowie jest ponad 217 000 m2 kolejnych magazynów (największa inwestycja to centrum logistyczne Amazona).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro