Reklama
Reklama

Miasto robi co może, a lisy wciąż biegają po Górczynie i Łazarzu

fot. Franek
fot. Franek

Od kilku miesięcy miasto próbuje rozwiązać problem lisów, które coraz częściej pojawiają się na ulicach Górczyna i Łazarza. W niedzielę lisa widziano na ulicy Krauthofera. Niestety duży udział w tym, że dzikie zwierzęta wchodzą na teren zabudowany mają nieodpowiedzialni mieszkańcy, którzy je dokarmiają.

O tym, że na Górczynie i Łazarzu pojawia się coraz więcej lisów pisaliśmy już w połowie marca (TUTAJ). Wówczas Wydział Zarządzania Kryzysowego UM szykował się do ustawienia na terenach szkolnych żywołapek, w których lis mógłby zostać uwięziony.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA


Żywołapki pojawiły się w dyspozycji urzędników wczesną wiosną i zostały ustawione na terenach, na których widziane są lisy. Jedna z nich trafiła na teren przy ulicy Głogowskiej, gdzie od pewnego czasu żyła cała lisia rodzina. W niedzielę lisa widziano jednak na ulicy Krauthofera.

Lisy są bardzo cwane i złapanie ich w żywołapkę jest bardzo trudne. Pomocni nie są także mieszkańcy. - W okolicach świąt w tym rejonie miasta występował spory problem, bo ludzie wyrzucali jedzenie z okien. Widzieli te "śliczne, rude liski" i je dokarmiali. Dlatego lisy się tutaj pojawiają. Gdy zabraknie pożywienia zapewnianego przez ludzi wezmą się za koty, albo małe bezpańskie psy. Lisy muszą przecież polować - mówił nam w kwietniu Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM.

Jedynym sposobem na pozbycie się lisów z miasta jest ich wyłapanie i wywiezienie do lasu. Apelujemy do mieszkańców, by nie dokarmiali dzikich zwierząt - to dodatkowo utrudnia pozbycie się tych lokatorów z terenów zabudowanych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
34.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro